Jest już diagnoza usług społecznych dla Tarnowa. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami

Habel

Organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, pomoc dla seniorów i niepełnosprawnych, wsparcie bezrobotnych i rodzin zastępczych – to tylko niektóre obszary życia społecznego, w których tarnowianie widzą potrzebę konkretnych działań ze strony miasta.

Jak wyjaśnia w rozmowie z RDN zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych Marzena Habel, diagnoza usług społecznych ma służyć właśnie rozpoznaniu potrzeb mieszkańców i dostosowaniu do nich realizowanych, bądź projektowanych, programów społecznych w mieście.

– Diagnoza usług społecznych między innymi jest źródłem wiedzy dotyczącej najistotniejszych potrzeb mieszkańców. Ma za zadanie identyfikować i opisywać potencjał mieszkańców w zakresie usług społecznych. Stanowi też podstawę do opracowania kompleksowych działań, czyli tych usług społecznych dla naszych mieszkańców. Ważnym też zadaniem diagnozy jest określenie przewidywanej liczby osób, które chciałyby skorzystać z usług społecznych, ustalenie tych usług społecznych, ich zakresu, czy też ustalenie podstawowych zasad realizowania.

Diagnoza powstała w oparciu o ankietę, którą wypełniali mieszkańcy, oraz wywiady, jakie z nimi, indywidualnie lub grupowo, przeprowadzali pracownicy CUS. Wśród potrzeb sygnalizowanych przez tarnowian były te znane już urzędnikom, ale także zupełnie nowe.

– Elementem, który pojawił się w przeprowadzonej diagnozie, jest potrzeba na przykład mobilnej kosmetyczki, mobilnej fryzjerki dla osób, które są uwięzione w domu i nie mogą wychodzić na zewnątrz. Także pomoc dla osób, które opiekują się niepełnosprawnymi w zakresie takiego wsparcia w czynnościach codziennych. Tutaj też mogę wskazać, że w ankietach wyszła potrzeba takiej mobilnej 'złotej rączki’, czyli pomoc w takich drobnych naprawach, zarówno dla seniorów, jak i osób niepełnosprawnych – mówi Marzena Habel.

Do 20 czerwca trwają jeszcze konsultacje społeczne dotyczące diagnozy usług społecznych stworzonej przez CUS.

Dokument 'Diagnoza potrzeb i potencjału społeczności lokalnej w zakresie usług społecznych Gminy Miasta Tarnowa” znajduje się na stronie miasta. Tam też zamieszczono formularz, który mieszkańcy mogą wypełnić, zgłaszając swoje uwagi do diagnozy. Wypełnione formularze można przesłać pocztą na adres: Centrum Usług Społecznych w Tarnowie, 33-100 Tarnów, al. Matki Bożej Fatimskiej 9 z dopiskiem 'Konsultacje społeczne Diagnozy lub mailem na adres: diagnoza@cus.tarnow.pl.

Exit mobile version