18 radnych zagłosowało za odrzuceniem projektu uchwały o dofinansowaniu naprotechnologii w Tarnowie. Wcześniej sami inicjatorzy z komitetu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej prosili o to radnych.
Podstawą do odrzucenia wniosku była negatywna opinia prawników, a także prezydenta Tarnowa. w której znajdują się zastrzeżenia co do treści uchwały. Jedną ze spraw budzących wątpliwości była między innymi nazwa użyta przez wnioskodawców NaProTECHNOLOGY®, która jest zastrzeżona znakiem towarowym.
To już kolejne nieudane podejście do uchwalenia projektu dofinansowania naprotechnologii w tarnowskiej Radzie Miasta. Również ze względu na niedociągnięcia prawne radni zdjęli ten projekt na jednej ze styczniowych sesji. Jeden z inicjatorów uchwały radny Stanisław Klimek mówił wówczas, że jest duża potrzeba społeczna, żeby takie dofinansowanie się pojawiło.
– Klub Prawa i Sprawiedliwości popiera leczenie przyczyn niepłodności metodą naprotechnologii. Jako członek komitetu wnioskodawczego chcę powiedzieć, że uzbieraliśmy ponad 1 300 głosów poparcia za naszym projektem. Zostaliśmy zobowiązani, aby tę metodę popierać i będziemy o nią walczyć w następnych miesiącach, bo też chcemy pomagać młodym, bezdzietnym rodzinom, aby miały własne dzieci.
Jak dodawał po czwartkowej sesji radny Klimek, projekt ma wrócić na jednym z kolejnych posiedzeń radnych.
Według projektu uchwały w latach 2022-2025 na dofinansowanie leczenia metodą naprotechnologii ma zostać wydane z miejskiej kasy 275 tysięcy złotych.