Matki z dzieckiem w wieku przedszkolnym lub pielęgniarki – takie osoby z Ukrainy mogą najłatwiej znaleźć mieszkanie w Tarnowie i okolicach.
Mocno skurczyła się za to oferta mieszkań dla rodzin wielodzietnych lub takich, gdzie są nastoletnie dzieci.
Jak wynika z danych Społecznej Agencji Mieszkaniowej w Tarnowie, w centrum miasta jest jeszcze około 10 wolnych miejsc dla matek z małymi dziećmi, podobnych ofert jest około 20 w regionie tarnowskim.
To jednak wciąż za mało, bo choć z Ukrainy nie przybywa do nas już dużo uchodźców, to nowego lokum szukają te osoby, które znalazły mieszkanie już wcześniej, ale teraz z różnych względów muszą je opuścić.
– Teraz telefonują osoby, które już przyjęły Ukraińców do siebie i mówią, że rodzina mieszka u nich już miesiąc, zarówno my jak i oni jesteśmy zmęczeni, co mamy dalej robić. Ja odpowiadam, że te osoby, które przyjechały z Ukrainy, przede wszystkim muszą się usamodzielnić, szukać pracy, uczyć języka, dzieci muszą chodzić do szkoły, znaleźć swoje mieszkanie, zarabiać pieniądze i żyć dalej – mówiła Irena Buno ze Społecznej Agencji Mieszkaniowej w Tarnowie.
Mieszkańcy regionu oferują mieszkanie także w pakiecie z pracą. Szukają pań do pracy w salonie kosmetycznym, fryzjerskim, a najczęściej opiekunek do osób starszych, które wymagają stałej opieki.
Przeważają także oferty lokum spoza Tarnowa. To z kolei oznacza kłopot dla tych, którzy posłali w mieście dzieci do szkół, czy mają kłopot z dotarciem do Tarnowa z oddalonych od miasta miejscowości.
Wolontariuszka Elżbieta Ostrowska z Radłowa, która pomaga w znajdowaniu mieszkań uchodźcom przekonuje, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Teraz szuka lokum dla kobiety z nastoletnią córką. Dziewczynka jest po zabiegu operacyjnym, cały czas wymaga leczenia i rehabilitacji, która będzie prowadzona w tarnowskim szpitalu. Teraz trwają poszukiwania dla nich dachu nad głową.
– Nie może to być mieszkanie zbyt daleko od Tarnowa, bo prawdopodobnie będzie potrzeba dojeżdżać na te zabiegi rehabilitacyjne, a nie mają samochodu, więc im bliżej Tarnowa albo w Tarnowie, tym będzie dla nich łatwiej.
Jak mówią pracownicy Społecznej Agencji Mieszkaniowej, zdecydowanie spadła liczba uchodźców, którzy przyjeżdżają teraz z Ukrainy. Są to już tylko pojedyncze przypadki.
Część obywateli Ukrainy chce także wynająć mieszkanie w Tarnowie, oferując zapłatę za wynajem, jednak tutaj panuje duży sceptycyzm wśród wynajmujących. Obawy mogą dotyczyć tego, że w razie niepłacenia czynszu, będzie problem z eksmisją takich osób.