Jak mówi dyrektor Alicja Syty, karetki którymi dysponuje obecnie szpital są stare i mają duży przebieg, a możliwości finansowe nie pozwalały na zakup nowego pojazdu.
– Wydatek na sprzęt z naszych środków to jest ogromny ciężar dlatego wszystko co jest pozyskane z zewnątrz to jest ogromna radość. My wtedy możemy nasze środki własne przeznaczać na udzielane świadczenia zdrowotne. Nasze karetki są mocno wyeksploatowane. Niewątpliwy wpływ miała na to pandemia. Samochody mają bardzo duży przebieg. Nasi ratownicy i pacjenci na pewno odczują ten podwyższony komfort jazdy.
Pieniądze na zakup nowej karetki i doposażenie szpitala przekazał wojewoda Łukasz Kmita.
– Pandemia nauczyła nas tego, że razem jesteśmy silniejsi i, że warto razem pracować przy tych problemach, które dotykały mieszkańców całej Małopolski i Polski. Bardzo się cieszę, że dzisiaj efektem tej bardzo dobrej współpracy jest wsparcie finansowe, które przekazuje państwo polskie na dozbrojenie szpitali, ale również pozyskanie środków. Blisko pół miliona złotych dla powiatu brzeskiego na zakup karetki. 80% zapewni budżet państwa, a 20% pan starosta i rada powiatu.
Starosta brzeski Andrzej Potępa podkreśla, że nowoczesny sprzęt oznacza skuteczną diagnostykę i leczenie.
– To wszystko jest potrzebne dla szpitala na doposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny, który pozwala na skuteczną diagnostykę, a co za tym idzie skuteczne leczenie jest ważne. Od wielu lat ze szczególną troską podchodzimy do potrzeb szpitala i tych inwestycji zarówno w budynki jak i w sprzęt. Ich jest bardzo wiele. Są lata, w których jednocześnie toczy się kilka inwestycji i podobnie jest w tej chwili.
Poseł PiS Józefa Szczurek-Żelazko zaznacza, że fundusze, które pozyskał brzeski szpital mogą w dużej mierze przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.
– Będzie wymieniona całkowicie instalacja tlenowa. Tlen to lek, który warunkuje przeżycie więc jest to bardzo istotne i ważne. Zakup sprzętu w ramach tych umów odgrywa istotną rolę w leczeniu pacjentów nie tylko z covidem, ale również z chorobą płuc i innymi schorzeniami. Co do karetki to wiemy, że tzw. 'złota godzina’ w ratownictwie odgrywa znaczącą rolę i gwarantuje przeżycie.
605 tys. zł na zakup specjalistycznego sprzętu trafiły do brzeskiego szpitala w ramach funduszu przeciwdziałania COVID-19, natomiast 480 tys., które zostaną przeznaczone na zakup karetki pochodzą z rezerwy budżetowej.