Czym różni się hosting współdzielony od VPS? Kiedy zdecydować się na każde z rozwiązań?

1 15 scaled 1

Hosting pozwala na wykorzystanie przestrzeni i zasobów serwerów operatora internetu dla potrzeb użytkownika domeny internetowej. Dzięki usłudze hostingu, twoja strona lub e-sklep jest cały czas widoczna w sieci, a także zabezpieczona co najmniej przed spamem i wirusami. Hosting przyjmuje jednak różne formy, a najbardziej popularne z nich są usługi współdzielone oraz serwery VPS. Sprawdź różnice między nimi i zdecyduj, co jest dla ciebie najlepsze!

Różne warianty hostingu oferowane przez operatorów internetowych

Operatorzy Internetowi udostępniają zwykle zasoby swoich serwerów na trzy sposoby:

Serwery dedykowane przeznaczone są dla dużych instytucji przechowujących i przetwarzających ogromne ilości danych osobowych, np. banków, urzędów czy szpitali. Serwery VPS z kolei, to doskonałe rozwiązanie albo dla właścicieli witryn o dużym ruchu, albo dla twórców oprogramowania, właścicieli serwerów pocztowych czy osób, które chcą się nauczyć administrowania serwerem.

Hosting współdzielony – jak wybrać najlepszą usługę?

Domyślnym wyborem dla użytkownika domeny internetowej czy e-sklepu o niewielkim ruchu jest współdzielony, tani hosting www. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zapewniając szereg korzyści, nie wymaga jednocześnie praktycznie żadnych umiejętności zarządczych w ramach administrowania usługą. Oczywiście, żeby korzyści dla użytkownika były rzeczywiste, należy spośród wielu dostępnych na rynku ofert wybrać tę właściwą. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na hosting współdzielony? Oto najważniejsze kwestie:

Jeśli postawiłeś swoją stronę na popularnym WordPressie, sprawdź koniecznie, czy dostawca hostingu pozwala na jego instalację, a także czy umożliwia skorzystanie z autoinstalatora.

VPS – co brać pod uwagę decydując się na tę opcję?

Wybierając wirtualny serwer prywatny, najbardziej istotne dla użytkownika będą następujące parametry usługi:

Do obsługi serwera VPS konieczny jest oczywiście dostęp do przestrzeni dyskowej. Można nią zarządzać poprzez stosowanie poleceń Linux wpisywanych bezpośrednio w konsoli, albo wybrać narzędzie do administrowania. Najbardziej popularnym jest obecnie panel Plesk Obsidian, który zapewnia łatwą obsługę oraz wiele przydatnych funkcji ułatwiających zarządzanie. Do największych zalet panelu Plesk zalicza się:

Ważną funkcją Plesk Panel jest swoboda przyznawania przez administratora różnych poziomów dostępu poszczególnym użytkownikom.

Exit mobile version