Działaczki konspiracyjnego podziemia, patriotki, kobiety, które chciały walczyć o niepodległość Ojczyzny – 27 kwietnia przypada 80. rocznica pierwszego polskiego kobiecego transportu do KL Auschwitz.
Prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem 'Pamięć o KL Auschwizt-Birkenau’ Ryszard Lis, podkreśla, że do obozu Auschwitz wywieziono wyjątkowe kobiety.
– Były to patriotki polskie. Wspaniałe kobiety, które się zaangażowały w różną działalność w Państwie Podziemnym. Należały do AK, były nauczycielkami tajnego nauczania, łączniczkami, wydawały gazety podziemne. Wyjątkowa grupa kobiet zaangażowanych w patriotyczną działalność przeciwko okupantowi niemieckiemu.
W pierwszym transporcie Polek do KL Auschwitz znalazło się 127 kobiet, w tym 58 osadzonych w więzieniu w Tarnowie. Jedną z nich była Służebnica Boża Stefania Łącka, pochodząca z Woli Żelichowskiej (gm. Gręboszów).
Pozostałe więźniarki przywieziono do Tarnowa z krakowskiego więzienia przy ul. Montelupich.
Tarnowskie obchody 80. rocznicy pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz odbędą się w środę, 27 kwietnia o godz. 11:30 pod pomnikiem Pierwszego Transportu przy ul. Bóżnic.