Więcej pieniędzy na bezdomne zwierzęta. Czy to jednak wystarczy?

277744882 345616690925926 3692157274199872230 n

W tym roku nie 10, a 22 tysiące złotych z budżetu Tarnowa zostanie przekazane na rzecz dwóch organizacji, które zajmują się leczeniem i sterylizacją kotów w mieście.

Jak mówi Krzysztof Giemza z Fundacji 'Zmieńmy świat’, pierwotnie kwota miała być mniejsza, ale decyzją radnych udało się ją zwiększyć.

– Początkowo Urząd Miasta, a dokładnie Skarbnik podał kwotę, która była bardzo zaniżona. I niestety każdego roku tak się dzieje. Na szczęście dzięki interwencji radnych, którzy doceniają naszą pracę, została ta kwota powiększona z 10 tysięcy do 22 tysięcy złotych na cały rok. Będzie to podzielone na organizacje. Mam nadzieję, że pieniądze zostaną przyznane od razu, ponieważ teraz, w tym okresie są one najbardziej potrzebne, a tymczasem od kilku lat są dzielone i wypłacane w częściach.

Powiększona kwota może jednak być niewystarczająca. Wszystko z powodu znacznego wzrostu cen usług weterynaryjnych.

Prezes fundacji podkreśla, że w ubiegłym roku udało się wysterylizować ok. 70 kociąt. Teraz liczba ta może być zdecydowanie mniejsza.

– Tak naprawdę wcale nie mamy większych środków do dyspozycji, gdyż nie możemy zapomnieć o tym, że ceny wzrosły. W tym momencie ceny usług weterynaryjnych poszły w górę o 40-50 procent! Obecnie sterylizacja kociej samicy, w zależności od lecznicy, kosztuje od 270 do 300 złotych. Jest to ogromny koszt. Dlatego w porównaniu do poprzedniego roku, uwzględniając tę podwyżkę, zrobimy nawet o połowę mniej – dodaje Krzysztof Giemza.

Problem bezdomności kotów w Tarnowie jest wciąż dość duży. O ile jeszcze przed pandemią mniej więcej liczebność utrzymywała się na podobnym poziomie, tak koronawirus spowodował, że liczba porzuconych kotów się zwiększyła i tak jest do teraz.

Części udaje się znaleźć nowy dom, ale nie wszystkie, zwłaszcza starsze i chore, mogą na to liczyć.

Sterylizacja kotów to nie jedyne zadanie w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. 285 tysięcy złotych trafi do Azylu dla Psów na utrzymanie schroniska, nadzwyczajne interwencje i odławianie kotów. Łącznie z budżetu miasta przekazano 315 tysięcy złotych.

Exit mobile version