Sprawdzian, który ma zweryfikować umiejętności, a nie wiedzę. W Szkole Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie, jako w pierwszej placówce w Polsce, odbył się 'IT Fitness Test’, który wypełnili uczniowie klasy 8b. Jest to wspólna inicjatywa branży technologicznej z państw Grupy Wyszehradzkiej, a test ma sprawdzić umiejętności cyfryzacyjne wśród uczniów, ale również u nauczycieli.
Jak mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński test to odpowiedź na rosnące znaczenie kompetencji cyfrowych w edukacji, pracy i w życiu codziennym.
– To jest bardzo ważne wydarzenie, ponieważ podczas tego testu będziemy w stanie sprawdzić jaki jest realny poziom kompetencji cyfrowych młodych ludzi, ale też nauczycieli, którzy z nimi na co dzień pracują. Moim zdaniem to jest szczególnie ważne ponieważ to nam pozwoli realnie kształtować te polityki na kolejne lata. Chcemy te cyfrowe kompetencje rozwijać dlatego, że bez tego ciężko sobie wyobrazić przyszłość polskiej gospodarki, przyszłość polskich dzieci i to żebyśmy przesuwali się coraz wyżej w tych globalnych łańcuchach wartości.
Jak zauważa dyrektor placówki w Skrzyszowie Robert Wadycki, uczniowie, mimo sprawnej obsługi smartfonów, potrzebują pomocy w konkretnym użytkowaniu urządzeń cyfrowych w szkole i w życiu codziennym.
– Młodzież bardzo dobrze operuje w mediach społecznościowych, ale jeżeli zaczniemy patrzeć na inne użycia i dziedziny technologii IT w życiu to tutaj uczniowie mają jeszcze sporo do nadrobienia. Oto właśnie chodzi by ten test miał sprawdzić ten poziom i wdrożyć jakieś systemowe rozwiązania żeby ten poziom umiejętności cyfrowych uczniów był jeszcze większy. Ten test jest skierowany do wszystkich. Będą go mogli zrobić nauczyciele, będą go mogli zrobić uczniowie i każdy kto wejdzie na stronę może ten test wypełnić.
Szkoła Podstawowa w Skrzyszowie jest modelową placówką i to właśnie w niej nastąpiło oficjalne rozpoczęcie projektu. Jak mówi radiu RDN wójt gminy Marcin Kiwior, to obowiązek władz by inwestować w młode pokolenia.
– Musimy podążać za trendami żeby być konkurencyjnymi. Musimy także inwestować w młodzież już od samego początku. Będą przez to mieli większe kompetencje, będą bardziej rozpoznawalni, konkurencyjni przez to dobrobyt naszej gminy, powiatu, województwa, kraju. To są wszystko naczynia połączone, nie da się tego inaczej zrobić. Bardzo musimy kłaść ten nacisk. Gospodarka się zmienia i my musimy za nią nadążać. Po prostu.
Uczniowie klasy 8b, którzy jako pierwsi rozwiązali test byli ewidentnie podekscytowani tym faktem, że to właśnie ich szkoła została wybrana do projektu.
– Ma to być test o wiedzy informatycznej, o przepisach BHP w internecie. – Jest to bardzo ważne, ponieważ pokazuje naszą wiedzę i nasze umiejętności i to nam w życiu będzie pomagać. – Trzeba iść w życiu z postępem z wiedzy o internecie, o zabezpieczeniach. Jak tworzyć hasła żeby nie paść atakiem hakerów. – Nie było u nas czegoś takiego częściej. Jestem bardzo zadowolony, że jest to coś innego w tej szkole. – Cieszę się, że u nas w szkole odbywają się takie przedsięwzięcia, że może do nas przyjechać minister cyfryzacji. Jest to dla nas zaszczyt.
Program finansowo wspomagany jest przez Fundusz Wyszehradzki. W Polsce ten sektor reprezentuje Związek Cyfrowa Polska. Więcej o wizycie w szkole w Skrzyszowie usłyszycie w dzisiejszym Pulsie Regionu.