Niepłacenie alimentów jest spotykane notorycznie, jeden z rodziców który został zobligowany do ponoszenia comiesięcznych opłat na dziecko nie wywiązuje się z nich. Praktyka pokazuje, że zasądzenie alimentów na dziecko to dopiero początek, gdyż chodzi jeszcze o to by wyegzekwować te kwoty stały przez sąd zasądzone.
Co należy uczynić kiedy rodzic nie poczuwa się do płacenia alimentów?
Komornik sądowy to osoba która pomoże kiedy rodzic dziecka wobec którego zasądzono alimenty nie chce się z nich wywiązać. Wyrok który zasądza alimenty ma klauzulę wykonalności, która daje zielone światło komornikowi by ten mógł wyegzekwować należność od dłużnika. Komornik krok po kroku wskaże jakie kroki prawne należy podjąć, pierwszym z nich będzie złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji. W przypadku kiedy walczysz o alimenty których Twój eks partner nie chce płacić na dziecko nie poddawaj się, musisz mieć świadomość, że jeśli nawet ojciec dziecka ma inne zobowiązania to zawsze roszczenia alimentacyjne stoi przed każdym innym, mają pierwszeństwo. Większy kaliber gatunkowy ma sytuacja, kiedy wobec rodzica który nie płaci alimentów na dziecko, składa się zawiadomienie do prokuratury bądź też zgłasza się zaistniałą sytuacją na policji. Miej świadomość, że jeśli osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie zapłaciła trzech ostatnich rat alimentacyjnych to w świetle prawa popełniła przestępstwo. Często po pierwszej wizycie u prokuratora, osoba zobowiązana do płacenia alimentów dokonuje zapłaty zaległych opłat.
Kolejnym rozwiązaniem będzie Fundusz Alimentacyjny, rozwiązanie które należy zastosować kiedy wszystkie inne zawodzą – https://kancelariaea.pl/alimenty-wstecz-a-roszczenie-regresowe/. Tutaj problemem jest fakt, że żeby osiągnąć efekt należy spełnić bardzo niskie kryteria dochodowe. Jeśli dziecko nie ukończyło pełnoletności bądź też 25 r.ż., jednak tutaj istnieje wymóg, by kontynuowało naukę, ponadto jeśli przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 725 PLN, warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy Funduszu Alimentacyjnego. W przypadku kiedy osoba wobec której zasądzono alimenty a ta nie poczuwa się do ich płacenia, warto zawalczyć o to by została wpisana do rejestru dłużników. To rozwiązanie jest szczególnie wskazane w sytuacji, gdy eks partner prowadzi działalność gospodarczą, gdyż wpis do KRD może okazać się niezwykle kłopotliwy. Właściwym rozwiązaniem będzie też skarga pauliańska, gdy eks partner wyzbywa się swojego majątku by przed sądem wykazać, że niczego nie posiada. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapobieżenie wyzbyciu się majątku, czemu służy właśnie wspomniana skarga pauliańska. Skuteczne wyegzekwowanie alimentów nie jest proste, wymaga cierpliwości oraz konsekwencji w składaniu pism urzędowych, jednakże warto mieć świadomość że warto gdyż dłużnicy nigdy nie pozostają bezkarni a Temida jest po Twojej stronie.
Czy można złożyć pozew o alimenty wobec dziadków?
W przypadku kiedy oboje rodzice dziecka nie żyją, rodzic który jest zobligowany do płacenia alimentów nie jest w stanie tego uczynić gdyż jest ciężko chory i nie może podjąć zatrudnienia bądź też gdy uzyskanie alimentów od rodzica staje się niemożliwe bo wyjechał i sąd nie może skutecznie określić miejsca jego pobytu to zasądzić można też alimenty wobec dziadków. Sąd musi jednak najpierw zbadać, czy wnuczka albo wnuczek znajdują się w stanie niedostatku. Alimenty od dziadków mogą być zasądzone wtedy gdy wnuczka bądź wnuk znajdują się w trudnej sytuacji życiowej np. głodują, nie mogą służyć podniesieniu poziomu życia, kiedy to wnuczek bądź wnuczka chcą sobie poprawić i tak dobre już warunki życia, środki te nie mogą być ponadto przeznaczane na rozrywkę. Dziadkowie mogą udowodnić, że są schorowani oraz że sami potrzebują funduszy na kosztowną rehabilitację oraz na leki. Zasądzanie alimentów wobec dziadków zawsze wzbudza emocje, jednak czasami to oni sami poczuwają się by płacić, gdyż czują wstyd za swą córkę bądź syna którzy się uchylają od płacenia, czasem też żyją na niezłym poziomie i chcą dać coś od siebie wnuczce bądź wnukowi.
Więcej informacji na stronie: Adwokat Wrocław