Lipniczanie pokazują, jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną [ZDJĘCIA, WIDEO]

palmy

Do Niedzieli Palmowej zostało już tylko kilka dni. W Lipnicy Murowanej, gdzie odbywa się konkurs Palm Wielkanocnych praca wre, żeby zdążyć z przyozdobieniem wszystkich palm.

Lipnickie palmy są znane w całej Polsce. Chodzi nie tylko o ich wielkość, ale także i sposób wykonania.

Jak mówi dyrektor Domu Kultury w Lipnicy Murowanej Agnieszka Żołna-Zdunek, najważniejsza podczas robienia palmy wielkanocnej jest wiklina. Musi ona też być zrobiona tylko z naturalnych materiałów.

– Regulamin, a także tradycja mówią, że nie możemy używać do tej palmy żadnych metalowych elementów, a więc gwoździ, drutów, ani żadnych sztucznych materiałów. Wykonujemy ją z wikliny, ona stanowi trzon palmy, a następnie zdobimy tą palmę bibułowymi kwiatami, wstążkami i zimozieloną roślinnością, na przykład bukszpanem. W czubie tej palmy wetknięta jest wiecha z trawy stawowej.

Największe palmy prezentowane podczas konkursu mają nawet ponad 30 metrów (rekordowa palma z 2019 roku miała ponad 37 metrów).

Jak dodaje Agnieszka Żołna-Zdunek, prace nad palmami zaczynają się nawet kilka miesięcy wcześniej.

– Kwiaty do takiej palmy nasi lipniczanie wykonują już od Świąt Bożego Narodzenia, bo na taką ponad trzydziestometrową palmę trzeba tych kwiatków wykonać około 600. Natomiast samą palmę wykonują na dwa tygodnie przed Niedzielą Palmową, bo oczywiście ta wiklina musi być żywa, zdrowa, świeża, żeby miała efekt, żeby ten trzon palmy pięknie wyglądał.

Żywot Palm Wielkanocnych przygotowanych w Lipnicy nie kończy się wraz z Niedzielą Palmową. Jest z nim związana pewna tradycja, mająca swój mocny wydźwięk religijny.

– W Wielki Czwartek z tych poświęconych palm lipniczanie wykonują krzyżyki, które zdobią również tymi kwiatami i bibułowymi wstążkami, bukszpanem, po to, żeby w Wielki Piątek, już z samego rana, na pamiątkę śmierci Chrystysa, wbić te krzyżyki w swoje pola i zagony. Tradycja mówi, że takie krzyżyki chronią również te pola i uprawy, które na nich się znajdują, przed różnymi nieszczęściami, klęskami żywiołowymi.

Sami lipniczanie przyznają, że wykonanie tradycyjnej lipnickiej palmy wielkanocnej nie jest trudne, a sama tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

– Ciężko jest zrobić taką palmę? – Myślę, że nie jest ciężko, trzeba po prostu chcieć. Wiadomo, więcej pracy wymaga przygotowanie palmy wysokiej, ale palm malutkich jest coraz więcej z roku na rok, rodziny starają się mieć takie palmy – Raczej potrafią wykonywać takie palmy mieszkańcy Lipnicy – A młodzi chcą kontynuować tą tradycję, wychodzi to im? – Tak, wychodzi, wychodzi. Wiadomo z pokolenia na pokolenie to idzie, jak dziadek uczył, to wnuczek bardzo chętnie do tego podchodzi.

63. Lipnicki Konkurs Palm Wielkanocnych rozpocznie się w niedzielę, 10 kwietnia o godzinie 7.30 rano na rynku w Lipnicy Murowanej. W programie są też przewidziane między innymi występy kapel ludowych, a także koncert 'Na skrzydłach muzyki’ w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego.

 

Zobacz instrukcję tworzenia tradycyjnej palmy wielkanocnej w wykonaniu Natalii Krzak:

Exit mobile version