Tomasz Rożek: W obecnych czasach nie może być przyzwolenia na hejt!

Rozek

Znany dziennikarz i popularyzator nauki stoi na stanowisku, że w przypadku występowania hejtu należy podjąć znaczące kroki.

Doktor nauk fizycznych w rozmowie z Radiem RDN mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno być miejsca na tolerowanie nienawiści słownej.

– Z hejtem każdy inaczej sobie radzi. Jedni go ignorują, drudzy reagują i na niego odpowiadają, a jeszcze inni z kolei nad nim bardzo ubolewają. Nie jest to nic przyjemnego i z całą pewnością nie wolno go akceptować. Nie jestem zwolennikiem pozostawiania go obok i twierdzenia, że niech sobie hejtują, a my idziemy dalej. Taka postawa tylko i wyłącznie daje powoduje, że jest on akceptowany. Hejtu nie powinno się akceptować i jeżeli przekracza pewne granice, powinno się go zgłaszać do odpowiednich organów.

Tomasz Rożek został zaproszony przez Tarnowską Ligę Debatancką na ich jubileusz, gdzie wystąpił w debacie pokazowej. Jak mówi, dzięki tego typu inicjatywom możemy pokazywać dobre wzorce prowadzenia sporów i walczyć z hejtem.

– Poprzez takie debaty głównie ludzi młodych przyzwyczajamy do kulturalnej rozmowy, w której nie musimy mieć tego samego zdania. Znaczenie ma to, żeby wymienić się poglądami, ale też pokazać sobie i innym, że można dyskutować nie oblewając się złośliwościami i nie obrzucając się błotem. To jest bardzo ważne. Ponadto powinniśmy jako wyborcy zwracać na to większą uwagę i wybierać jako naszych reprezentantów, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym tych, którzy patrzą na to, jak debata publiczna jest prowadzona.

Dziennikarz jest znany w Polsce z tego, że stara się popularyzować naukę, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. W swoich działaniach skupia się m.in. na przekładaniu skomplikowanego języka na język, który łatwiej zrozumieć. Czy to łatwa sprawa?

– To jest zadanie, które bywa trudne, ale wydaje mi się, że jest konieczne. Bardzo ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, co naukowcy robią na przykład dlatego, że się szybciej zainspirujemy, tutaj mam na myśli szczególnie ludzi młodych, którzy wybierają swoją ścieżkę życiową, ale też dla osób, którzy już ją wybrali. Upowszechniając naukę dostajemy jakby w 'gratisie’ informację, jak nauka w ogóle działa oraz dowiadujemy się, że podstawą, szczególnie nauk ścisłych, jest krytyczne podejście do rzeczywistości. To są takie wartości, które przydają się w każdej dziedzinie życia.

Debata z udziałem dra Tomasza Rożka oraz dra Łukasza Lamży odbyła się w sobotę (28.05) w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie. Tarnowska młodzież wraz z naukowcami rozmawiała na temat popularyzacji nauki przez państwo i finansowaniu badań naukowych. Debata jednak nie wyłoniła zwycięzcy i obie strony musiały zadowolić się remisem.

To nie koniec świętowania jubileuszu Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. W najbliższy piątek (3.06) w siedzibie Fundacji Alegoria młodzi tarnowianie, absolwenci projektu wezmą udział w panelu dyskusyjnym ‘Jak młodzi widzą i jak chcą widzieć Tarnów’. Dodatkowo w nocy z 10 na 11 czerwca w budynku III Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się Tarnowska Noc Debaty, w której udział wezmą drużyny debatanckie z całej Polski. Dzień później odbędzie się Gala Jubileuszowa dla wszystkich absolwentów i ludzi związanych z Tarnowską Ligą Debatancką.

https://www.rdn.pl/news/w-dzisiejszych-czasach-da-sie-normalnie-debatowac-tylko-trzeba-chciec-tarnowska-liga-debatancka-obchodzi-10-lecie-istnienia

Exit mobile version