W Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie otwarto Odział Geriatryczno-Internistyczny z Pododdziałem Reumatologii. Są już pierwsi pacjenci.
Jak podkreśla ordynator oddziału, specjalista geriatra Paweł Królik, kompleksowa opieka nad pacjentami w podeszłym wieku jest koniecznością i wyzwaniem naszych czasów.
– Ta opieka dla osób starszych, których nie brakuje, będzie bardzo dobra. Będziemy mieć czas i możliwości na przeprowadzenie całościowej oceny geriatrycznej, która jest kluczem do sukcesu terapeutycznego, jeżeli chodzi o pacjentów w podeszłym wieku. Jestem bardzo zadowolony, że ten oddział powstaje. Pacjenci w podeszłym wieku znajdą miejsce właściwej dla siebie opieki, miejsce na które po prostu zasłużyli całym swoim życiem.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, podkreśla, że starania o taki oddział trwały od lat, a otwarcie go jest wynikiem dobrej współpracy z zespołem szpitala i odpowiedzią na oczekiwania oraz potrzeby mieszkańców miasta i okolic.
– Od kilkunastu lat uczestniczymy w procesie zmiany oblicza naszego szpitala. Możemy powiedzieć, ze starość to stan wielu komplikacji, wielu obciążeń, również chorób, i trzeba mieć ogromną wiedzę, żeby umieć zadbać o te osoby, aby ich kondycja do ostatnich dni była dobra. Bardzo dziękuję za ten oddział. To jest wynik państwa starań i naszych oczekiwań.
Dla dyrektora Szpitala im. Szczeklika Marcina Kuty, ważne jest to, że otwarcie nowego oddziału stworzy nie tylko możliwość do opieki na wysokim poziomie nad pacjentami w podeszłym wieku, ale także do kształcenia specjalistów w zakresie geriatrii, których wciąż brakuje.
– Otwarcie geriatrii w tym miejscu, w tym szpitalu, w Tarnowie, to nie tylko oddział, łóżka, oferta dla osób chorych. To również oferta dla lekarzy, którzy będą mieć szansę, możliwości rozpoczynania specjalizacji z geriatrii. Nie ukrywam, że w rozmowach z lekarzami tym czynnikiem demotywującym, utrudniającym rozpoczęcie tej specjalizacji była odległość. To pojedyncze ośrodki, gdzieś daleko, z niewielką liczbą miejsc specjalizacyjnych. Dzisiaj będziemy mogli również kształcić lekarzy z zakresu interny i geriatrii. Tutaj również będą mogły być realizowane staże specjalizacyjne.
Jak zauważa pielęgniarka oddziałowa Wioleta Ryba, opieka nad pacjentem w podeszłym wieku to duże wyzwanie i wymaga ona specjalnego podejścia.
– Przede wszystkim pielęgniarki będą musiały zająć się pacjentami w sposób kompleksowy. Bo to będą pacjenci w wielochorobowością, z wieloma schorzeniami. Będą to osoby starsze, z wieloma zaburzeniami, między innymi zaburzeniami chodu, wiele osób leżących. Najtrudniejsza chyba będzie taka organizacja tej pracy, żeby ci pacjenci byli zadbani na tym najwyższym poziomie.
Nowy oddział funkcjonował będzie w budynku L, w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się oddział covidowy. Liczy on 30 łóżek, a przy oddziale za miesiąc otwarta zostanie poradnia geriatryczna. W skład personelu wchodzi pięciu lekarzy i piętnaście pielęgniarek, a także cztery opiekunki medyczne, fizjoterapeuta i psycholog. W przygotowaniu jest sala rehabilitacyjna.