– Jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych zmian w pieczy zastępczej jest odejście od opieki instytucjonalnej. Chodzi o to, by dzieciom, które znajdują się w trudnej sytuacji, zapewnić prawdziwy dom – mówiła w programie Słowo za Słowo poseł PiS Urszula Rusecka.
Przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zwracała uwagę, że rodziny zastępcze wymagają większej promocji, ale też większego wsparcia ze strony państwa.
– Ważne jest, aby dzieciom, które są pokrzywdzone przez – być może niewydolność wychowawczą rodziców – zabezpieczyć przyszłość i dobre wychowanie, ale nie w instytucji. Od tego należy odchodzić. Dlatego musimy zapromować i wzmocnić rodzicielstwo zastępcze. Wzmocnić, to znaczy odpowiednio dofinansować, zapromować i stworzyć odpowiednie warunki dla rodzin zastępczych, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin specjalistycznych, czyli tych rodzin, które zajmują się dziećmi z niepełnosprawnościami.
Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada także zakaz tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Nowelizacja przygotowywana jest na koniec roku, ale pierwsze zmiany mogą wejść już w maju.
W Polsce wciąż brakuje rodzin zastępczych. 16 tysięcy dzieci wciąż przebywa w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych. 75 tys. dzieci jest pod opieką rodziców zastępczych.