Rodzice walczą o powstanie ośrodka dla dzieci ze spektrum autyzmu

277597375 323834679731566 2226955885671919346 n

– Nie chcemy, by nasze dzieci kończyły w zakładach psychiatrycznych – alarmuje Maria Skultecka z Łękawki, która od 26 lat opiekuje się synem cierpiącym na autyzm.

Kobieta już teraz martwi się, co będzie z jej dzieckiem, gdy ona i jej mąż nie będą już w stanie się nim opiekować.

Jak mówiła na antenie Radia RDN, zarówno w Tarnowie jak i regionie tarnowskim nie ma miejsc, które po zakończeniu edukacji dziecka autystycznego, mogłyby otoczyć go kilkugodzinną opieką w ciągu dnia.

Mieszkanka gminy Tarnów zwraca też uwagę, że po śmierci rodziców, takie osoby najczęściej kończą w zakładach zamkniętych dla umysłowo chorych. Dlatego chce walczyć, by powstał ośrodek dla dzieci ze spektrum autyzmu. Już teraz apeluje do rodziców dzieci autystycznych, by połączyli siły i razem zabiegali o takie miejsce.

– Musimy wziąć sprawy w swoje ręce, żeby utworzyli coś dla tych dorosłych osób, bo tu nic nie ma. Ja też nie będę wiecznie żyć i to dziecko zostanie kiedyś samo i żeby ono miało później nie tylko dzienny pobyt, ale też zapewnione jakieś godne warunki do życia, nie w zakładzie psychiatrycznym, bo często kończy się to właśnie w zakładzie psychiatrycznym i to nieraz zarówno dziecka, jak i rodzica, bo zostało samo i boryka się z tym problemem cały czas.

Maria Skultecka prosi o kontakt rodziców, którzy myślą podobnie i również chcą walczyć o powstanie ośrodka dla dorosłych ze spektrum autyzmu. Można dzwonić pod nr telefonu: 508 292 567.

Psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie, gdzie diagnozuje się dzieci ze spektrum autyzmu, Elżbieta Wzorek przyznaje, że problem jest duży, a z roku na rok przybywa dzieci z tym zaburzeniem.

– W roku szkolnym 2019-2020, wydaliśmy 31 orzeczeń dla dzieci i młodzieży, u których stwierdzono autyzm lub zespół Aspergera i 45 orzeczeń dotyczących niepełnosprawności sprzężonych i przynajmniej połowa z nich to są właśnie dzieci, gdzie jest autyzm i sprzężenie np. z niepełnosprawnością intelektualną. W roku szkolnym 2020 – 2021 takich orzeczeń wydaliśmy już 60. Natomiast w tym roku do 31 marca wydaliśmy już 34 orzeczenia dotyczące ze spektrum autyzmu, w tym 17 orzeczeń to dzieci w wieku do 3 lat lub w wieku przedszkolnym.

W przeważającej większości spektrum autyzmu diagnozuje się u chłopców.

2 kwietnia obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu.

Exit mobile version