Łukasz Gaj dla RDN Małopolska: 'Żegnamy wielkiego Polaka, jednego z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów’

Penderecki pogrzeb

Krzysztofa Pendereckiego żegna dziś nie tylko rodzina, ale także świat kultury, melomani, przedstawiciele władz państwowych. Uroczystościom pogrzebowym, z uwagi na zasługi Zmarłego, nadano charakter państwowy. Urna z jego prochami spoczęła w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Dyrektor Centrum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, a zarazem śpiewak operowy, Łukasz Gaj, z uznaniem mówi o zasługach kompozytora dla muzyki polskiej i światowej, a także o jego serdecznym podejściu do artystów.

– W moim przekonaniu muzyka Krzysztofa Pendereckiego jest niesamowicie przemyślana, strukturalna. Wszystkie jego kompozycje tym się, w moim przekonaniu cechują. Są na pewno ponadczasowe. Tematyka, którą poruszał w swoich dziełach, jest także ponadczasowa, unikalna, bardzo oryginalna. Pendereckiego praktycznie poznaje się po kilku taktach, już wiadomo, że to on, że to jest jego kompozycja. Spotkaliśmy się kilkakrotnie. Krzysztof Penderecki był niesamowicie ciepłym człowiekiem. Znakomicie rozumiał tych, którzy wykonują jego muzykę, bardzo ich doceniał.

Gdy Krzysztof Penderecki zmarł w marcu 2020 roku, z powodu pandemii niemożliwe było przeprowadzenie publicznych uroczystości pogrzebowych. Urnę z prochami kompozytora złożono tymczasowo w krypcie krakowskiej bazyliki św. Floriana.

Od dziś prochy wybitnego kompozytora i dyrygenta spoczywać będą w Krakowie, w Panteonie Narodowym, który znajduje się w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Już od dzieciństwa zdradzał wyjątkowy talent muzyczny. Uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, a jako ośmiolatek zaczął komponować pierwsze utwory. Był nie tylko kompozytorem i dyrygentem, ale także wybitnym pedagogiem. W Lusławicach koło Zakliczyna miał swój dworek. Przy nim stworzył Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którego rola w popularyzowaniu najwybitniejszych dzieł muzycznych i kształceniu młodych adeptów muzyki jest nie do przecenienia.

Krzysztof Penderecki jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnej muzyki poważnej. Do jego dzieł należą m.in. opera 'Raj utracony’, 'Pasja według św. Łukasza’, liczne utwory kameralne, symfonie (w tym słynna 'Siedem bram Jerozolimy’), oratoria, koncerty. Komponował także muzykę filmową.

Kompozytor otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Order Orła Białego, Złoty Medal 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis’, nagrodę Grammy za album 'Penderecki conducts Penderecki vol.1′, doktoraty honoris causa uczelni polskich i zagranicznych.

Przyznano mu honorowe obywatelstwo m.in. Dębicy i powiatu tarnowskiego.

Rozmowy z Łukaszem Gajem będzie można posłuchać w Pulsie Regionu.

Exit mobile version