PIT-37 to jedno z najpopularniejszych zeznań podatkowych. Jego prawidłowe wypełnienie może sprawić trochę problemów, zwłaszcza osobom, które dopiero po raz pierwszy będą go wypełniać, dlatego w tym artykule przedstawiamy jak krok po kroku wygląda cały proces.
Czym jest PIT-37?
PIT-37 to zeznanie roczne, które jest składane przez podatników uzyskujących swe przychody m.in.: z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia itd. W PIT 37 rozliczane są jedynie te przychody, które opodatkowane są skalą podatkową. Stawki różnią się w zależności od tego, ile przychodów uzyskuje dany podatnik. W przypadku uzyskiwania przychodów nieprzekraczających 85 528 zł stawka podatku wynosi 17%. Natomiast, gdy kwota przychodu przekracza 85 528 zł, podatnik rozlicza się przy stawce 32%.
Jak prawidłowo wypełnić PIT-37?
Podatnik wypełnia deklarację PIT-37 na podstawie PIT-11, który dostaje od swojego pracodawcy. W owym dokumencie zawarte są kwoty, które należy przenieść w odpowiednie pola w PIT-37. Istnieje możliwość, aby rozliczać się z PIT-37 wspólnie z małżonkiem, pod warunkiem, że małżonek również otrzymywał przychody opodatkowane skalą podatkową. Poniżej znajduje się dokładna instrukcja wypełniania deklaracji PIT-37:
- Pola 1 i 2 – w tych pozycjach podatnik musi uzupełnić numer PESEL swój oraz swojego małżonka. W przypadku rozliczania się samodzielnie pole 2 jest omijane.
- Pole 5 – w nim należy wpisać rok, z którego podatnik się rozlicza.
- Pole 6 – w tej pozycji podatnik musi zaznaczyć sposób opodatkowania.
- Pole 7 i 8 – te pozycje są przeznaczone dla podatnika i małżonka, których miejsce opodatkowania jest za granicą Polski.
- Część A – w niej należy wskazać urząd skarbowy, do którego adresowane jest zeznanie, cel złożenia zeznania, a w przypadku składania korekty należy także określić jej rodzaj.
- Część B – w tej części podatnik oraz małżonek muszą wypełnić swoje dane osobowe i adresowe, które są aktualne na dzień składania wniosku.
- Część C – w niej należy wykazać przychody zwolnione od poboru podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148.
- Część D – owa część dotyczy przychodów uzyskanych przez podatnika i małżonka. W odpowiednich polach należy wypełnić wartości, które widnieją w otrzymanym od pracodawcy PIT-11.
- Część E – to część, w której podatnik może zawrzeć wszelkie odliczenia od uzyskanego przychodu.
- Część F – w niej zawarte są obliczenia podatku na podstawie skali podatkowej.
- Część G – w owej części podatnik wypełnia swoją i małżonka składkę zdrowotną, która została opłacona w ciągu roku, a także wskazuje odliczenia mieszkaniowe, jeśli mu takie przysługują.
- Część H – w tej części po wcześniejszym uwzględnieniu stosownych odliczeń obliczana jest kwota do zapłaty bądź kwota zwrotu z podatku dochodowego.
- Część I – jest przeznaczona dla osób, które z powodu zbyt małych dochodów nie mogły skorzystać z ulgi na dzieci w pełnej wysokości. W tej części mogą one wykazać dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci.
- Część J – owa część przeznaczona jest dla podatników, którzy uzyskali w danym roku dochody z odsetek i dyskonta papierów wartościowych, z dywidend itp.
- Część K – w tej części osoby, które są zobowiązane do zapłaty podatku należnego, mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
- Część L – owa część służy wypełnieniu dodatkowych informacji uzupełniających, wskazując cel szczegółowy przekazanego 1% podatku.
- Część M – ta część zawiera informacje o ilości i rodzaju dodawanych do deklaracji załączników.
- Część N – w niej można wskazać rachunek bankowy, na który ma być przelany zwrot z nadpłaty podatku, jeśli taki przysługuje.
- Część O – zawiera informacje o posiadaniu karty dużej rodziny.
- Część P – to ostatnia część zeznania, w której umieszcza się podpis podatnika, jak również jego małżonka, jeśli rozliczają się wspólnie, bądź podpis osoby pełniącej funkcję pełnomocnika.