Wójtowie, burmistrzowie i inni przedstawiciele władz lokalnych pielgrzymowali w piątek (27.05) do Starego Sącza. Okazją był Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego. Miejsce nie było przypadkowe, bo św. Kinga jest patronką zarówno Starego Sącza, jak i samorządowców.
27 maja jest od 2000 roku Dniem Samorządu Terytorialnego. To upamiętnienie I wolnych wyborów samorządowych z 1990 roku. Z tej okazji samorządowcy z Małopolski przyjechali do Starego Sącza. Patronką miasta, ale także samorządowców jest święta Kinga.
– Najpierw w 2000 roku ówczesny ordynariusz diecezji tarnowskiej, biskup Wiktor Skworc ogłosił św. Kingę patronką samorządu w diecezji tarnowskiej, ale samorządowcy z całej Polski zwrócili się z prośbą do Episkopatu Polski, by wystąpił do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie św. Kingi patronką samorządowców w całej Polsce. Stało się to jesienią 2006 roku, a oficjalnie zostało ogłoszone w 2007 przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu przy okazji rocznicy jej kanonizacji – mówił w programie Słowo za Słowo na antenie RDN Nowy Sącz Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.
Jak dodał, św. Kinga jest inspiracją dla samorządowców. – Można powiedzieć, że ustanawiała samorządy, jak na tamte czasy. Wraz ze swoim mężem Bolesławem założyła kilkadziesiąt miast, w których ustanowiła pewien system samorządowy. Przyczyniła się w ten sposób do niezwykłego rozwoju tych miast. Św. Kinga była wpatrzona w niebo i dlatego została świętą, ale też bardzo mocno stąpała po ziemi i te sprawy ludzkie nie były jej opcje – zaznaczył.
Samorządowcy modlili się podczas Mszy świętej pod przewodnictwem arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego w kościele przy klasztorze sióstr klarysek.
Do Starego Sącza przyjechał między innymi Jan Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy urodził się w Starym Sączu.
Jak podkreślił, św. Kinga była wzorem gospodarza, który łączy to, co święte z codziennymi potrzebami ludzkimi. – W związku z tym przyjechaliśmy, by podziękować za to, co się udało zrobić i również za to, czego się nie udało zrobić, bo wszystko tworzy nasze doświadczenie samorządowe. Cieszę się, że odbywa się to w Starym Sączu. Nie mieszkam tu już od 50 lat, ale dom pozostaje domem – przyznał Jan Duda.
Wójt gminy Rytro Jan Kotarba podkreślał duchowe znaczenie tego wydarzenia. – Jest to dzień, w którym trzeba się trochę wyciszyć i przemyśleć różne sprawy. Samorząd jest to pęd i nie ma takich samych dni. Teraz jest chwila na zastanowienie się.
– Przy tej okazji chcemy podziękować Bogu i Matce Bożej za opatrzność nad Ojczyzną i naszą małą Ojczyzną – dodał Andrzej Romanek, wójt gminy Łososina Dolna.
Po Mszy Świętej samorządowcy przenieśli się do Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania „Opoka”, gdzie w programie była między innymi debata „Solidarni z Ukrainą”.
Dodajmy, że na uroczystościach w Starym Sączu był obecny ks. Jan Bartoszek, Diecezjalny Duszpasterz Samorządowców i Parlamentarzystów oraz dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
O Małopolskim Dniu Samorządu Terytorialnego rozmawialiśmy z burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem: