Specustawa otwiera uchodźcom z Ukrainy dostęp do pomocy państwa, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek muszą mieć PESEL, konto w banku i polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi odpowiednie wnioski.
W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Uchodźcy z Ukrainy będą mogli ubiegać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Ważne, aby uchodźca miał specjalny PESEL (swój i dziecka), konto w banku i polski numer telefonu. Wtedy będzie mógł starać się o wsparcie.
System wymiany danych będzie oparty o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. Pomoże to w sprawnej obsłudze przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych.
Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem. Będą one dostępne w języku ukraińskim i tylko elektroniczne, do złożenia przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o te świadczenia.
Specustawa nie przyznaje obywatelom Ukrainy wyjątkowych praw, których nie mieliby dzisiaj, gdyby legalnie zamieszkiwali w Polsce. Skraca tylko ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego.