Jak odczytywać kierowanie ruchu na drodze przez policjanta?

policjant kierujacy ruchem

Stanie przodem, tyłem, bokiem czy użycie gwizdka – każda z tych czynności wykonywana przez osobę kierującą ruchem ma inne znaczenie i ważne jest, by wiedzieć jak odczytywać te gesty.

W sytuacji, gdy nie działa sygnalizacja świetlna lub natężenie ruchu jest bardzo duże, możemy zauważyć policjanta ruchu drogowego, który wchodzi na jezdnię i wykonuje różnego rodzaju 'ruchy’, koordynując w ten sposób przepływ samochodów.

Jak mówił w programie 'Pomagamy i chronimy’ podkom. Tomasz Marek z tarnowskiej drogówki, każdy kierujący, widząc działanie policjanta, musi zastosować się do jego poleceń.

– Jeżeli dojeżdżając do skrzyżowania będziemy widzieć policjanta, który w kamizelce, białych rękawiczkach i gwizdkiem wchodzi na ulicę, to musimy pamiętać, że on zacznie kierować ruchem. On na początku uniesie w górę prawą rękę i głośnym użyciem gwizdka oznajmi, że przejmuje 'dowodzenie’ w ruchu. Wówczas musimy wiedzieć, że sygnały i polecenia przez niego wydawane, mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi.

Podkom. Tomasz Marek dodaje, że gesty policjantów są bardzo proste i łatwo można je odróżnić.

– My musimy sobie porównać postawę policjanta do wyświetleń sygnalizatora świetlnego. Jeżeli funkcjonariusz stoi do nas frontalnie, czyli przodem lub tyłem, to oznacza dla nas 'światło czerwone’. W momencie, gdy policjant ustawiony jest do nas bokiem, wówczas to oznacza 'zielone światło’ i możemy jechać. Z kolei jeżeli uniesie w górę prawą rękę i użyje gwizdka, oznacza to 'światło żółte’.

Kierowcy, którzy nie zastosują się do poleceń policjantów, mogą otrzymać mandat karny. Jednak jak podkreśla Tomasz Marek, policjanci przede wszystkim starają się być wyrozumiali i w takich przypadkach bardziej tłumaczą i pouczają niż karzą.

Poniżej prezentujemy pełną instrukcję dot. odczytywania znaków kierowania ruchem, pokazaną przez podkom. Tomasza Marka:

Exit mobile version