Uczniowie w wieku licealnym będą mogli poznawać język polski, ale też uczyć się innych przedmiotów.
Jak mówi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Jadwiga Skolmowska, chodzi o to, by młodych ludzi z Ukrainy wdrożyć w nasz system edukacji, pomóc w szybkim poznaniu języka polskiego i zintegrować z polską młodzieżą.
– Struktura tego oddziału wygląda nieco inaczej. Jest to oddział jakby taki przygotowawczy, czyli wprowadzający młodzież w system edukacji polskiej i oczywiście w tym oddziale priorytetem jest język polski, bo w tej chwili ustawodawca przewidział aż 6 godzin języka polskiego jako języka obcego do nauczania dla młodzieży ukraińskiej plus godzinę z języka polskiego w ramach nauczania literatury i nauki o języku.
Jak dodaje Jadwiga Skolmowska, w tym celu szkoła zatrudniła dodatkowego nauczyciela.
– Jest zatrudniony do tego nauczyciel, asystent, nazywa się to pomoc nauczyciela, jest osobą dwujęzyczną, czyli jest Ukraińcem mówiącym bardzo dobrze w języku polskim, będzie towarzyszył i wspierał uczniów w czasie lekcji. Jest to trochę rola tłumacza, ale też osoby wyjaśniającej, wspierającej, tak mówią przepisy, czyli taka osoba pomagająca uczniowi obcojęzycznemu.
Oddział przygotowawczy maksymalnie może trwać dwa lata. Jest szansa, że jeśli uczeń opanuje język polski w bardzo dobrym stopniu, to może kontynuować naukę w klasie programowo wyższej w tej lub w innej szkole.
W oddziale przygotowawczym jest przewidziane 26 godzin tygodniowo, w tym 6 godzin nauki języka polskiego jako obcego, pozostała pula 20 godzin rozłożona jest na inne przedmioty, np. matematykę, chemię, fizykę, geografię, język obcy czy biologię. Zajęcia wychowania fizycznego będą połączone z uczniami z polskich klas.
Do I LO w Tarnowie zgłosiło się już 11 nastoletnich obywateli Ukrainy, którzy chcą kontynuować naukę w tarnowskiej szkole. Oddział przygotowawczy przewiduje 25-osobową klasę.
Jeśli zainteresowanie będzie większe, jest szansa na utworzenie dodatkowego oddziału.
Oddział przygotowawczy dla młodzieży z Ukrainy ma funkcjonować od 28 marca.