Dzieci wzięły udział w innowacyjnym programie edukacyjnym „Być jak Ignacy”. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy przez doświadczenie oraz popularyzacja polskich naukowców i ich wynalazków.
W tej edycji uczniowie muszą pokonać 8 etapów, by rozwikłać tajemnicę zniknięcia Ignacego Łukasiewicza.
– Podczas poszczególnych etapów tworzyliśmy między innymi model kompasu, zapoznawaliśmy się z zakamarkami ludzkiego mózgu, wykonywaliśmy postacie dinozaurów z masy solnej itd. Dwa ostatnie etapy będą obejmować badanie kosmosu oraz spotkanie z inżynier Eweliną Ryszawą oraz samym Ignacym Łukasiewiczem – mówili nam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu.
Programowi towarzyszy konkurs dla kół naukowych. Pula nagród w tym roku wynosi ponad 300 tys. zł. Szkoły, które zdobędą najwięcej punktów, otrzymają tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Natomiast najlepsza placówka otrzyma tytuł Szkoły Roku.
– Celem projektu jest promowanie zdobywania wiedzy przez doświadczenie oraz popularyzacja polskich naukowców i ich wynalazków. W tym roku rozwiązujemy zagadkę tajemniczego zniknięcia Ignacego. W VI edycji uczestnicy muszą pokonać aż 8 etapów, aby dowiedzieć się, co się stało z Ignacym i rozwikłać tajemnicę jego zniknięcia – podkreśliła Joanna Mikulska, opiekun koła naukowego ATOM.