Boom związany z fotowoltaiką w naszym kraju, który potwierdza liczba zamontowanych instalacji, przekraczająca każdego roku co najmniej 100 000 sztuk sprawia, że na rynku znaleźć można setki firm zajmujących się jej sprzedażą, a także instalacją na dachach budynków oraz gruntach. Wybór tej jednej najlepszej, która zapewni nie tylko prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej, ale także oszczędzi związanych z tym nerwów, nie jest wobec tego wcale łatwy. Dlatego też poniżej podpowiadamy jak znaleźć najlepszych instalatorów, aby nie żałować ich wyboru.
Czym powinna cechować się profesjonalna firma oferująca montaż instalacji fotowoltaicznej?
Montaż instalacji fotowoltaicznej to zazwyczaj koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego też wybór profesjonalnej firmy, która się nim zajmie jest kluczowy dla powodzenia tego typu inwestycji. Co oznacza jednak, że taka firma jest profesjonalna? Przede wszystkim powinna ona oferować kompleksowe usługi, w których skład wchodzi zarówno zaprojektowanie instalacji na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, zamontowanie jej w pełni poprawny sposób, a także pomoc w kwestiach formalnych, jak i prawnych związanych z fotowoltaiką. Dodatkowo warto także, aby posiadała ona doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii, dzięki któremu będzie można mieć pewność, że nie będzie się ona uczyła dopiero montować instalacji fotowoltaicznych, akurat przy okazji współpracy z nami.
Samodzielne sprawdzanie tych wszystkich kwestii przy obecnej liczbie firm oferujących montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce, może okazać się jednak kłopotliwe. Dlatego też przed dokonaniem odpowiedniego wyboru najlepiej na spokojnie przeanalizować ranking firm fotowoltaicznych, jaki znaleźć można, chociażby na stronie firmy Optimal Energy, w którym ujęte są wszystkie powyższe kwestie, wraz z ceną za montaż instalacji oraz opinią byłych klientów danych instalatorów.
Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu fotowoltaiki?
Sprawdzanie wybranej firmy, która ma dla nas zamontować fotowoltaikę, nie powinno zostać zakończone na etapie czytanie o niej w internecie. Chcąc mieć pewność co do jej rzetelności warto także w trakcie spotkania z jej przedstawicielem dopytać o szczegóły współpracy, a w szczególności o to:
- czy zatrudnieni w niej instalatorzy mają odpowiednie uprawnienia OZE UDT, potwierdzające ich umiejętności i wiedzę,
- jakich marek urządzenie i moduły fotowoltaiczne stosuje ona w oferowanych instalacjach fotowoltaicznych,
- jaki jest okres gwarancji nie tylko na same elementy instalacji, ale także jej montaż,
- jak przebiega proces montażu instalacji fotowoltaicznej,
- czy można liczyć na wsparcie firmy w pozyskiwaniu dotacji oraz dofinansowań na montaż fotowoltaiki,
- ile czasu minie od momentu podpisania umowy do zamontowania i uruchomienia instalacji PV.
3 znaki ostrzegawcze, które mogą zwiastować kłopoty z instalatorem fotowoltaiki
Zadanie powyższych pytań przedstawicielowi firmy montujące instalacje fotowoltaiczne, nie tylko pozwala się upewnić co do tego, że jest ona najlepszym wyborem, ale także daje okazję do zauważenia charakterystycznych znaków ostrzegawczych sugerujących kłopoty podczas realizacji inwestycji. Twoją czujność powinny w szczególności wzbudzić bardzo konkurencyjne ceny związane zarówno z zakupem samej instalacji, jak i jej montażem, które mogą sugerować, niską jakość komponentów oraz usług. Jeśli firma zamiast zwyczajowej w branży fotowoltaicznej zaliczki w wysokości 30% wartości instalacji żąda od razu wpłaty całej kwoty przy podpisywaniu z nią umowy. Jeśli w umowie, jaką masz podpisać z firmą, nie ma dokładnie określonej daty rozpoczęcia, a także ich zakończenia prac montażowych instalacji fotowoltaicznej, chociażby w ujęciu ramowym.
Wszystkie te elementy mogą bowiem sugerować, że masz do czynienia z nieuczciwą firmą, która pobierając zaliczki, a nawet całe kwoty za montaż instalacji fotowoltaicznej następnie nie realizuje go, pozostawiając swoich klientów bez pieniędzy oraz bez instalacji.