Fundusze ETF i ich charakterystyka

1 8

Są niewątpliwie hitem inwestycyjnym ostatnich lat. Niektórzy nazywają ją wręcz rewolucją w pasywnym inwestowaniu. Ściągają coraz więcej uwagi i kapitału inwestorów a na rynku powstają coraz nowsze ich wersje. Mowa oczywiście o funduszach typu ETF (z ang. exchange traded fund). W naszym artykule wyjaśniamy jak działa ten produkt inwestycyjny oraz jaką są trzy podstawowe grypy tego rodzaju funduszu. Podpowiadamy też jak wygodnie i z jednego miejsca alokować swój kapitał w tego rodzaju produkty.

ETF – jak działają

Coraz popularniejsze na rynku inwestycyjnym fundusze ETF są produktem, który ma bardzo ciekawą konstrukcję. Jako produkt inwestycyjny, są po prostu 1 do 1 odzwierciedleniem wybranego indeksu giełdowego. Mogą też oczywiście odzwierciedlać indeks wybranego rynku walut lub surowców.

Ich popularność wynika z prostej automatycznej konstrukcji. Koszty obrotu nimi, koszty prowizji są minimalne bo większość transakcji rozlicznych jest automatycznie. Także kurs samych jednostek ETF jest bardziej przewidywalny poprzez skorelowanie z danym indeksem giełdowym.

Charakterystyka najpopularniejszych funduszy ETF

Najpopularniejsza grupy funduszy ETF to tzw. fundusze tradycyjne. Zbudowane one są na bazie najszerszych i najpopularniejszych indeksów giełdowych. Wybrany ETF może w swojej konstrukcji obejmować jeden wybrany indeks giełdowy lub nawet kilka z nich.

Druga równie szeroka grupa funduszy ETF to tzw. fundusze tematyczne. Zbudowane one są według klucza tematycznego i obejmują jak najszerszą grupę firm z konkretnej branży. Przy czym branża ta może być określona dość tradycyjnie, jak np. branża nowych technologii, czy branża motoryzacyjna. W szerokim raporcie o funduszach ETF opublikowanym tutaj, znajdziecie też informację, iż fundusze tematyczne mogą dotyczyć tak specyficznych branż, jak np. firmy zajmujące się bezpośrednio walką z Covid-19.

Obie powyższe grupy są rodzajem funduszu zarządzanych raczej w sposób pasywny i ich skład zmienia się bardzo rzadko. Na rynku są też coraz popularniejsze fundusze ETF aktywne. Tutaj zarządzanie składem spółek czy walorów wchodzących w skład danego ETF jest dynamicznie i zmienia się o wiele częściej.

Jak inwestować w różne ETF-y

Światowe giełdy pozwalają kupować jednostki ponad kilku tysięcy różnych funduszy ETF. Jak więc inwestować w wybrane z nich, notowane na różnych giełdach z jednego miejsca ? Nowoczesne platformy inwestycyjne, takie jak np. Saxo oferują właśnie taką możliwość. Za ich pomocą możemy zbudować swój portfel złożony z jednostek ETF z różnych krajów i różnych rodzajów a całość transakcji prowadzić i rozliczać z jednego miejsca.

Exit mobile version