Rak prostaty zabija, bo dla wielu mężczyzn jest to wciąż temat wstydliwy, a typowe objawy są lekceważone

Kopec

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych – pod względem zapadalności u mężczyzn ustępujący jedynie rakowi płuc.

Tymczasem urolodzy wciąż walczą z myśleniem swoich pacjentów – jeśli nie boli, to znaczy, że nie jest tak źle. Tak podobno myśli większość mężczyzn po 50-tce.

Specjalista urolog Norbert Kopeć ze szpitala powiatowego w Brzesku, który był gościem programu Bez Skierowania, zwracał uwagę, że pacjenci często nie zdają sobie sprawy z niepokojących objawów albo je lekceważą.

– Zdarzają się takie sytuacje, że wielokrotnie przychodzą z osobą towarzyszącą. Są to nieraz dzieci, jest to współmałżonek i kiedy zadaje pytanie 'co panu dolega?’ uzyskuję odpowiedź 'nic, powiedzieli, że mam tu przyjść i się zbadać’. Kiedy jednak zaczynam zbierać wywiad, okazuje się że te dolegliwości są i są to istotne bardzo często dolegliwości. To jest przede wszystkim nocne wstawanie. Pacjent wielokrotnie wstaje w nocy, pytam dlaczego na co pacjent 'myślałem, że to tak ma być, w moim wieku’.

Jak zaznacza specjalista, na późną wykrywalność choroby może mieć też wpływ fakt, że podstawowym badaniem diagnostycznym raka prostaty, jest badanie per rectum. Choć powinno być ono przeprowadzane przez każdego mężczyznę po 50. roku życia, dla wielu z nich ta kwestia wciąż pozostaje tematem wstydliwym.

Lekarz zwraca uwagę, że im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie oraz szersze możliwości terapeutyczne, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań.

Każdy mężczyzna około 50. roku życia powinien oznaczyć PSA (badanie z krwi) i wykonać kontrolne badanie u lekarza urologa.

Norbert Kopeć zaapelował do bliskich mężczyzn, aby namówili ich na wizytę w gabinecie urologa.

Jakich użyć argumentów?

– Choćby w najprostszy sposób, że każdy w tej chwili jest posiadaczem samochodu i z tym samochodem musi pojechać na przegląd, bo technicznie nie będzie się mógł poruszać po drodze bez takiego przeglądu. No to skoro masz czas na to żeby zrobić przegląd to takie badanie będzie krócej trwało i to się robi dla siebie, bo auto zawsze można wymienić, a zdrowia nie zawsze.

Urolog Norbert Kopeć jest prezesem Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego, która organizuje Dąbrowskie Spotkania Kliniczne. To wydarzenie odbędzie się po przerwie spowodowanej pandemią w najbliższą sobotę i będzie poświęcone właśnie zdrowiu mężczyzn.

Będą specjaliści z różnych dziedzin: urologii, onkologii, kardiologii, ortopedii, alergologii, czy psychiatrii.

Spotkanie, na które może przyjść każdy chętny żeby posłuchać wykładów i ewentualnie zadać pytania, rozpocznie się o 9 w dąbrowskim Ośrodku Spotkania Kultur.

Powtórki programu Bez Skierowania można posłuchać dziś o godz. 22.

https://www.rdn.pl/audycje/bez-skierowania

Exit mobile version