Wszystkie osoby, które za pomocą paszportu przekroczyły granicę po 24 lutego nie muszą się rejestrować ani martwić o formalności. Otrzymali oni automatycznie status uchodźcy.
Nieco inaczej sytuacja sytuacja wygląda w przypadku osób, które przekraczają granicę za pomocą innego dokumentu.
– Wtedy będzie trzeba potwierdzić swój status uchodźcy – powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Jak jednak dodaje, można to zrobić w późniejszym czasie, nie ma konieczności zgłaszania swojego przyjazdu w pierwszych dniach pobytu.
– Jeżeli ktoś przyjechał i ma paszport, ma wbitą pieczątkę, nie ma żadnego problemu. Jeżeli przekroczył w inny sposób, bo są osoby, które mogły wjechać na dowód osobisty, nawet na prawo jazdy, to będzie musiała potwierdzić swój status uchodźcy – mówi prezydent Roman Ciepiela.
W tym momencie status uchodźcy można potwierdzić jedynie w Krakowie w Urzędzie Wojewódzkim w departamencie ds. Cudzoziemców przy ulicy Basztowej. Według informacji przekazanych przez prezydenta Tarnowa obecnie nie ma możliwości, żeby w Tarnowie powstała filia Urzędu Wojewódzkiego. Trwają starania, żeby w Tarnowie powstał punkt informacyjny dla uchodźców.
Miasto w tej chwili jest w stanie rozlokować 350 uchodźców. Część z nich jest już w bursie na ulicy św. Anny. Tam ma się zmieścić około 100 osób. Pozostali uchodźcy mają być rozlokowani w hotelach, gdzie otrzymają informację, co dalej powinni zrobić.
– Osoby, które trafią do nas, do tych punktów recepcyjnych, te 350 osób dla których zapewnimy nocleg i wyżywienie to one wypełnią wszystkie karty zgłoszeniowe i tu będziemy mieli pełną jasność. Też poinstruujemy ich, jakie są ich obowiązki wobec Urzędu Wojewódzkiego – dodaje prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Jak dodaje koszty pobytu tych osób pokryje miasto. W tej chwili trwają dyskusje, czy osoby przebywające w domach prywatnych również otrzymają pomoc finansową od samorządów.
Uchodźcy z Ukrainy mają też zapewnioną bezpłatną pomoc medyczną. Jest ona świadczona we wszystkich przychodniach, szpitalach i poradniach w Tarnowie.
– Wszyscy uchodźcy mają zapewnioną opiekę lekarską. Ona jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie przychodnie wiedzą o tym, więc żeby ktoś nie miał oporów, w razie potrzeby może się udać, poprosić o pomoc czy to w przychodni, czy to poradni czy w szpitalu.
Jak zapowiedział prezydent, osoby narodowości ukraińskiej będą też mogły po okazaniu dowodu tożsamości bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w Tarnowie.
Według zapowiedzi rządu, Ukraińcy będą mieli też możliwość korzystania z programu 500 plus. Podstawą do starania się o to świadczenie, będzie m.in. wydany status uchodźcy. Odpowiednie dokumenty będzie można składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Według informacji przekazanych przez prezydenta Tarnowa, w tej chwili w mieście jest już około tysiąca obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość tych osób przebywa w domach prywatnych. Takie osoby mogą otrzymać pomoc rzeczową przy ul. Wałowej 37 w Tarnowie, gdzie ruszył punkt pomocy rzeczowej dla uchodźców. Tam dostaną między innymi żywność i środki higieny osobistej. Jest on czynny od godziny 9.00 do godziny 17.00.
Cały czas dostępny jest też punkt informacji dla uchodźców. Znajduje się on w siedzibie Tarnowskiego Centrum Informacji (Rynek 7). Otwarty jest on w dni powszednie w godz. 8.00-18.00, w soboty i niedziele w godz. 9.00-20.00.