Operacje plastyczne mogą ratować zdrowie, a nawet życie. Dziś jednak kojarzymy je głównie z poddawaniem się presji idealnego wyglądu i leczeniem urojonych kompleksów.
Specjalista chirurgii plastycznej dr n. med. Łukasz Warchoł, który był gościem programu Bez Skierowania zwracał uwagę, że operacje plastyczne przede wszystkim przywracają sprawność fizyczną i zdrowie. Podkreślał jednocześnie, że chirurgia plastyczna często spotyka się z niezrozumieniem.
– Zdecydowanie, obecnie pierwsze skojarzenie z chirurgią plastyczną to jest właśnie poprawa urody. Natomiast, nic bardziej błędnego, bo prawdziwa chirurgia plastyczna to są problemy naprawdę ratujące ludzkie zdrowie i życie. Nie tylko, jeżeli chodzi o kwestie psychiczne i samoakceptacji swojego wyglądu, ale również są to inne bardzo poważne schorzenia. Chirurgia plastyczna zajmuje się wadami wrodzonymi dzieci, wadami rozwojowymi kończyn, podniebienia, nosa. Chirurgia plastyczna zajmuje się również szeroko rozumianymi rekonstrukcjami, jak również oparzeniami, urazami ręki, doszywaniem odciętych kończyn, to są także rekonstrukcje po nowotworach.
Tymczasem do gabinetów chirurgów plastycznych zgłasza się coraz więcej pacjentów, którzy chcą poprawić wygląd. Są to zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Dr Łukasz Warchoł zwracał uwagę, że często zdarzają się przypadki urojonej brzydoty, albo pacjenci mają nierealne oczekiwania. Tu jako przykład podaje osoby, które przychodzą do chirurga z fotografią danej aktorki i życzeniem, aby wyglądać tak samo jak ona.
Specjalista podkreślał, że chirurgia plastyczna ma swoje granice. Zdarza się, że lekarze odmawiają wykonania zabiegu.
Powtórki programu Bez Skierowania można posłuchać w czwartek, 3 marca o godz. 22