Krajobrazy Zanzibaru naprawdę zapierają dech w piersiach. A że wiele z nich leży w pobliżu wybrzeża, to aż się prosi, aby przemieszczać się pomiędzy nimi żaglówką.W tym tekście podajemy pomysły na rejs wokół tego tanzańskiego lądu!
Zanzibar od zawsze jest piękny, ale dopiero od niedawna zrobiło się o nim głośno w naszym kraju. W ciągu ostatnich kilku lat wyspę zaczęli odwiedzać celebryci i influencerzy z Polski. Za nimi podążyły legiony obywateli, którzy nie udzielają się w social media aż tak aktywnie.
Tak. Na Zanzibarze może być obecnie dosyć tłoczno. Ale tutaj mamy dobre wiadomości. Uniknąć tłumów można, zwiedzając wyspę na pokładzie jachtu. Jeśli więc tylko macie ekipę, która potrafi żeglować i nie boi się wyzwań, ruszajcie w trasę dookoła tanzańskie wyspy. Umożliwi to zawsze korzystna pogoda na Zanzibarze (https://travelers.pl/pogoda-zanzibar), która zachęca do kontaktu z oceanem. Jako punkty konieczne do zobaczenia proponujemy:
1. Stone Town
Starówka stolicy wyspy (również nosi nazwę Zanzibar). Stone Town to kamienne miasteczko — dzielnica zbudowana niemal w całości ze stwardniałej rafy koralowej. Temu materiałowi domy zawdzięczają swój olśniewająco biały kolor. Niestety jest to budulec bardzo nietrwały. Ściany zbudowane w dziewiętnastym wieku już noszą bardzo wyraźne ślady erozji.
Stone Town to dzielnica położona tuż przy oceanie — może więc stanowić punkt startowy naszej wyprawy.
2. Cheetah’s Rock
Oczywiście niektóre atrakcje Zanzibaru są nierozerwalnie związane z afrykańską przyrodą. Jeden z ważniejszych przykładów to Cheetah’s Rock. Miejsce można nazwać przykładem bardzo specyficznego zoo. Mieszkają tutaj uratowane zwierzęta, aczkolwiek z niektórymi z nich możemy wejść w bardzo bezpośredni kontakt. W grę wchodzi głaskanie jaguarów i zabawa z wydrami.
3. Komora Niewolników Mangapwani
W tym położonym przy wybrzeżu punkcie turystycznym będziemy mogli zapoznać się z mrocznymi momentami historii Afryki. W komorze byli przetrzymywani niewolnicy. Pełniła ona funkcję punktu przeładunkowego dla żywego towaru. Stąd wysyłani byli na targi w Ameryce Północnej i Południowej.
4. Jaskinia Kuza
Jaskinia Kuza znajduje się w pobliżu wybrzeża, a nie bezpośrednio przy nim. Aby ją odwiedzić, będziemy musieli więc przycumować i znaleźć środek lokomocji na niewielki odcinek (albo po prostu wybrać się na przechadzkę — droga z wioski Paje to niecałe sześć kilometrów).
Jaskinia oszałamia swoimi formami skalnymi i podziemnym jeziorkiem. Ze względu na to ostatnie, często jest odwiedzana przez płetwonurków.
Za wejście zapłacimy w przybliżeniu dziesięć dolarów (cena może zmieniać się w zależności od tego, jak wysoko stoi szyling tanzański).
Suahili, islam i szyling tanzański — podstawowe informacje o Zanzibarze
Oczywiście, zanim popłyniemy zwiedzać atrakcje Zanzibaru, warto poznać podstawowe informacje o samej wyspie. Kilka najważniejszych przedstawiamy pod spodem:
- Część turystów uważa Zanzibar za niezależne państwo. W rzeczywistości sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Wyspa była niezależnym krajem przez kilka lat w drugie połowie dwudziestego wieku. W 1964 zawarła jednak unię z Tanganiką i utworzyła Tanzanię. Obecnie Zanzibar jest autonomicznym regionem w ramach tego ostatniego kraju.
- Na Zanzibarze obowiązują trzy języki urzędowe: suahili, arabski i angielski. Na pewno widząc ten ostatni, wielu czytelników odetchnęło z ulgą. Tak. Dużo Zanzibarczyków mówi językiem Szekspira. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy. Część Zanzibarczyków będzie też mówiła dialektem z bardzo trudnymi do zrozumienia naleciałościami.
- Na Zanzibarze o wiele częściej usłyszymy śpiew muezina niż kościelne dzwony. Znaczna część populacji to wyznawcy islamu. Jak na wielu innych wyspach na wschodnim wybrzeżu Afryki widoczne są też wpływy religii z subkontynentu indyjskiego. Spotkamy więc wyznawców sikhizmu, jainizmu i hinduizmu.
- Obowiązująca waluta to szyling tanzański. W tym momencie 600 szylingów odpowiada w przybliżeniu jednej złotówce.