Zastanawiasz się nad zakupem czytnika e-booków? Może nie jesteś jeszcze do końca przekonany, niemniej jednak przeglądasz już ofertę książek w wersji elektronicznej. To odpowiedni moment, aby spróbować książki bez papierowych stron. Może na początek bez zakupu czytnika, przecież można je czytać na dowolnym urządzeniu.
Ebook, ebooki – książki elektroniczne i ich początki
Elektroniczne książki pojawiły się na rynku polskim już wiele lat temu, natomiast ich pierwowzór powstał w 1949 roku. Był to prototyp mechanicznej encyklopedii pod postacią metalowej walizki, w środku z rolkami z tekstem i ilustracjami, które przesuwały się przy pomocy sprężonego powietrza. Zakładano, że do mechanicznej encyklopedii będzie można podłączyć oświetlenie lub tworzyć tekst przy pomocy atramentu fluorescencyjnego, co miało dać możliwość czytania w nocy. Planowano podłączyć również kalkulator, odtwarzacz oraz szkło powiększające. Wynalazkiem hiszpańskiej nauczycielki zainteresowało się wiele osób, do produkcji jednak nie doszło, najprawdopodobniej z powodu sporej wagi i wielkości. Ebooki musiały więc jeszcze poczekać do roku 1971, kiedy to amerykański student przepisał Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych, udostępniając e-tekst do pobrania. Jest to dziś powszechnie uznawany pierwszy e-book. W 1987 roku biblioteka Projektu Gutenberg liczyła już 300 ebooków.
Wiele kategorii ebooków
W dzisiejszych czasach bardzo wiele książek, które wydawane są na papierze, jest również dostępna pod postacią ebooka. Jako e-książki możemy kupić m.in. powieści obyczajowe, fantastyka, thrillery, ebooki romanse, ale również wiele lektur szkolnych. Autorzy obecnie chętnie zapisują swoje papierowe książki do plików, które łatwo schować w folderze komputera. Młodzież przywykła do nowości technologicznych, wychowana na ebookach, audiobookach i smartfonie, chętnie korzysta z książek zapisanych w pdf czy innych formatach.
Książki elektroniczne
W ofertach sklepów internetowych znajduje się w chwili obecnej wiele tysięcy ebooków dla czytelników o różnych zainteresowaniach i w każdym wieku. Wybrać możesz na przykład:
- chętnie kupowane kryminały,
- powieści sensacyjne,
- klasykę literatury,
- biografie,
- literaturę popularnonaukową,
- poezje,
- reportaże,
- horrory,
- poradniki,
- oraz romanse i wiele innych.
Z e-czytania mogą korzystać również osoby niepełnosprawne, na przykład niedowidzące.
Dzięki możliwości powiększenia czcionki podczas czytania w czytniku lub odpowiedniego dobrania wielkości liter w komputerze lub na tablecie, osoby te nie są wykluczane ze swojej pasji czytelniczej. Natomiast osoby niewidzące mogą skorzystać z również bardzo dużej oferty audiobooków, czyli książek czytanych przez aktorów i profesjonalnych lektorów.
Jak czytać lekturę elektroniczną bez czytnika?
Jeżeli nie masz czytnika, pobierz plik z książką na komputer, który otworzysz przy użyciu np. edytora tekstu. Możesz ściągnąć program, który pozwoli na otwieranie standardowych formatów ebooków, takich jak:
- epub,
- mobi,
- pdf.
Czytniki nie są już ekskluzywnym towarem, a tytuły propozycji wydawniczych kosztują zwykle mniej niż ich papierowe odpowiedniki. Warto się zastanowić nad zakupem czytnika, który posiada moduł wi-fi, transkrypcję tekstu na mowę, automatyczne dopasowanie treści, a także odtwarzacz MP3.