Pomoc ma trafić do pokrzywdzonych wszystkimi rodzajami przestępstw, m.in. związanych z przemocą domową, ale też oszustwa na wnuczka, czy poszkodowanym w wypadkach drogowych.
Jak mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, jest to pomoc kompleksowa.
– Od pomocy prawnika, psychologa, poprzez pomoc materialną, dopłaty do czynszu, do zakwaterowania dla ofiar przemocy domowej, wynajmujemy mieszkania, dopłacamy do pobytu w hotelach, hostelach, oprócz tego jest to pomoc medyczna, kupujemy nierefundowane leki, środki rehabilitacji dla ofiar wypadków drogowych.
Dofinansowanie obejmuje np. wakacje dla dzieci z rodzin dotkniętych przemocą, z niebieską kartą, czy wyprawek dla dzieci.
Koordynator projektu Ośrodka dla Osób Pokrzywdzonych Przemocą Dorota Angerman przekonuje, że takie miejsce jest bardzo potrzebne dla mieszkańców.
– Będziemy mieć poszerzoną ofertę dla naszych podopiecznych, dla naszych klientów, przede wszystkim poradnictwa specjalistycznego, którego zawsze brakuje, ono będzie bezpłatne, do tej pory korzystamy ze wsparcia Ośrodka Interwencji Kryzysowej i pracowników socjalnych. Teraz będzie można tę ofertę poszerzyć, skierować tutaj do punktu przyjęć do budynku gimnazjum, będziemy współpracować, podejmować wspólne inicjatywy na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, w tym przemocą w rodzinie.
Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przemocą w Dębicy ma powstać w połowie marca. Będzie się mieścił w budynku byłego Miejskiego Gimnazjum nr 1.