Lawinowo rośnie liczba osób, które chcą przyjąć uchodźców pod swój dach

274584349 426398092150878 2455350080266750222 n

Już prawie tysiąc miejsc noclegowych dla uchodźców zadeklarowali mieszkańcy Tarnowa i najbliższych okolic miasta. Ta lista wciąż jednak rośnie.

Prezydent Roman Ciepiela mówi, że jest to piękny odruch serca.

– To, co możemy i powinniśmy zrobić w pierwszym naszym odruchu solidarności, to pomoc w przyjęciu ich, danie im kawałka dachu nad głową i wsparcie w tych pierwszych godzinach na dla nich obcej ziemi.

Dyrektor tarnowskiego Centrum Informacji Marcin Pałach przyznaje, że telefony osób chętnych do pomocy wręcz się urywają.

– Jesteśmy pod dużym wrażeniem, że tak dużo mieszkańców miasta i regionu tak się zmobilizowało i oferują pomoc. Non stop mamy telefony i zgłoszenia do bazy wolontariackiej, do bazy miejsc, gdzie będą przyjmowani uchodźcy, deklarują, że przyjmują pod własny dach uchodźców, przygotowują im całe domy i pensjonaty.

Jak dodaje, jest też wsparcie miasta tych, którzy przyjmą uchodźców, ale nie stać ich na utrzymanie większej liczby osób.

– Są też sygnały i także to już organizujemy pomoc też dla mieszkańców, którzy przyjmują uchodźców. Mamy mnóstwo osób starszych, które mają puste mieszkania, są sami w mieszkaniach, przyjmują, ale mówią otwarcie, że nie dadzą rady ich wyżywić. Już jest organizowana dla nich pomoc, żeby czuli się wsparci przez miasto.

W Tarnowie już może przebywać około tysiąca uchodźców z Ukrainy. Wiele osób zostaje tu na noc lub dwie i rusza dalej w głąb Polski lub do państw zachodnich, m.in. do Niemiec czy Francji. Cały czas można zgłaszać rodzaj pomocy dla uchodźców w siedzibie Tarnowskiego Centrum Informacji (Rynek 7), telefonicznie pod nr 14 688 90 94 lub mailowo ukraina@it.tarnow.pl.

Decyzją władz miasta, każdy kto ma status uchodźcy lub posługuje się językiem ukraińskim, do końca marca będzie mógł korzystać z miejskiej komunikacji w Tarnowie za darmo.

Jeśli ktoś przebywa w mieście bez statusu uchodźcy, musi jednak wyrobić papiery w Urzędzie Wojewódzkim. Najbliższe punkty są w Krakowie i Nowym Sączu. Szczegółowe informacje pod nr tel. 12 210 20 02. Infolinia jest prowadzona w różnych językach, także ukraińskim.

Exit mobile version