Mieszkańcy regionu czynnie włączyli się w pomoc, zarówno dla uchodźców z Ukrainy, jak i dla tych, którzy zostali w ogarniętym wojną państwie. Lista osób i instytucji, które chcą pomóc, z godziny na godzinę rośnie.
Zarówno w Tarnowie, jak i całym regionie ruszyły zbiórki, gdzie można oddawać najpotrzebniejsze produkty żywnościowe, ale też ubrania czy kosmetyki.
Tarnów
Dary dla Ukraińców można zostawić przy ul. Nadbrzeżnej 7 w Tarnowie. W paczkach mogą znaleźć się ubrania, kosmetyki, ale też jedzenie, szczególnie dla dzieci.
Potrzebne są: opaski uciskowe, bandaże homeostatyczne, składane łóżka polowe oraz kojce (łóżeczka turystyczne dla małych dzieci), śpiwory, karimaty, produkty higieny osobistej, w tym też pampersy, ale też ubrania dla dzieci, żywność, szczególnie ta przeznaczona dla dzieci, przeciery i dania w słoiczkach, mleko modyfikowane dla niemowląt, kaszki i musy.
Zbiórka obejmuje też sprzęt taki jak quadokoptery z noktowizorem i kamery termowizyjne (4 sztuki).
Każdą paczkę, która trafi do magazynu, trzeba opisać – co w niej jest i ile sztuk. To pomoże we właściwym rozdysponowaniu produktów do potrzebujących osób.
Magazyn znajduje się w Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem przy ulicy Nadbrzeżnej Dolnej 7 w Tarnowie.
Zbiórka jest prowadzona całodobowo.
W mieście zbiórką prowadzą także m.in. Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie.
Można przynosić najpotrzebniejsze artykuły, takie jak : żywność z długą datą przydatności do spożycia, butelkowana woda mineralna, koce, śpiwory, karimaty, ciepłe ubrania (kurtki, swetry, czapki itp.), środki higieny osobistej, termosy.
Pomoc materialną można składać w budynku Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie przy ul. Nowy Świat 30 od poniedziałku (28.02.2022) do poniedziałku (7.03.2022) w godzinach od 8:00 do 18:00.
Parking biblioteki otwarty od strony ul. Kopernika i ul. Rogoyskiego.
Kontakt telefoniczny pod nr 14 621 73 90
O akcji pomocowej informuje też Niepubliczne Przedszkole Przedszkolinek w Tarnowie.
Jak informują Radio RDN – Nasze przedszkole włączyło się do zbiórek żeby pomóc Ukrainie
Wspólnie z Komendą Główną Związku Strzeleckiego przyjmujemy pomoc, która potem zostanie przekazana na Ukrainę.
Do wtorku 1 marca trwa tu zbiórka :
– żywności z długim terminem ważności,
– materiałów pierwszej pomocy- bandaże, opatrunki, plastry.
– środków higieny osobistej.
– koców, ręczników.
artykułów dla dzieci.
Artykuły można przynosić w godzinach pracy placówki, od 7.00 do 17.00 lub indywidualnie po wcześniejszym kontakcie.
Przekazywaniem informacji dla uchodźców w Tarnowie zajmie się Tarnowskie Centrum Informacji (Rynek 7). Są już przygotowywane ulotki w języku ukraińskim z potrzebnymi adresami i numerami telefonów, także kwestiami formalno-prawnymi, dotyczącymi pobytu w Polsce, które mogą być niezbędne przybywającym do Tarnowa Ukraińcom. Można dzwonić pod numer: (14) 688 90 94. Zgłoszenia można wysłać też drogą mailową: ukraina@it.tarnow.pl.
Punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy jest czynny: w dni powszednie w godz. 8.00-18.00, w soboty i niedzielę w godz. 9.00-17.00.
W zbiórkę zaangażowały się także samorządy z regionu. Produkty dla Ukrainy są zbierane między innymi w Dębicy, Mielcu, Tuchowie, czy Wojniczu.
Dębica
Zbiórka artykułów także w Dębicy.
Osoby, które chcą wesprzeć sąsiadów ze wschodniej granicy, mogą przynosić koce termiczne, ręczniki, śpiwory, karimaty, żywność do szybkiego przygotowania, gotowe posiłki w słoikach, konserwy, ręczniki papierowe, płatki kukurydziane, herbaty, cukier, czy świece.
Zbiórka rozpoczęła się od piątku (25.02) w kilku punktach w Dębicy. Wszyscy chętni mogą przynosić produkty do trzech punktów w mieście:
– magazynu żywnościowego MOPS (ul. Ratuszowa)
– Domu Sportu (ul. Sportowa 26)
– Domu Kultury i Kina Śnieżka (ul. Bojanowskiego 18).
Wszystkie punkty będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 Specjalny punkt zbiórki produktów będzie także zorganizowany w sobotę, w godzinach 9-13 na dębickim rynku.
Dodatkowo od poniedziałku uruchomiony zostanie także czwarty punkt w Szkole Podstawowej nr 6 (ul. Łysogórska 25).
Tuchów
W mieście również trwa zbiórka żywności.
Potrzebne są: koce, śpiwory, pościel, ręczniki, karimaty, bielizna damska, męska i dziecięca, spodnie i bluzy dresowe, kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe (damskie, męskie i dziecięce), środki higieniczne – szczególnie podpaski, pampersy, mokre chusteczki, pasty i szczoteczki do zębów, środki czystości, woda butelkowana, dania instant, jedzenie w puszkach, makarony, ryż, kasza, batony energetyczne, mleko modyfikowane dla dzieci , kaszki i dania w słoiczkach dla dzieci, latarki, świece, baterie i powerbanki, leki przeciwbólowe, karma dla psów i kotów.
Od soboty 26 lutego dary można przekazywać do Domu Kultury w Tuchowie, a od poniedziałku 28 lutego mają być uruchomione kolejne punkty zbiórki na terenie całej gminy (filie Domu Kultury i szkoły które zgłoszą swoją gotowość).
Mielec
Miasto Mielec włącza się w pomoc Ukraińcom i organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych nowych rzeczy w dniu 26.02.2022 r. ( sobota) w godzinach od 12.00 do 16.00 w budynku OSP Cyranka ul. Cyranowska 66 w Mielcu.
Osoby, które chcą wesprzeć sąsiadów zza wschodniej granicy mogą przynosić:
koce, koce termiczne,
ręczniki, ręczniki jednorazowe,
śpiwory, karimaty,
materace dmuchane,
środki czystości (mydło, szampon, pasta do zębów),
kawę, herbatę, cukier, wodę pitną
pieluchy dla dzieci,
jednorazowe naczynia, sztućce itp.
Na Facebooku powstała też specjalna grupa – Pomoc dla Ukrainy oraz inna pomoc obywatel – można tu zarówno zgłosić chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy pod swój dach, ale także poinformować o innej formie pomocy – zbiórce potrzebnych produktów, leków, czy jedzenia.
W Małopolsce została także uruchomiona specjalna infolinia dla obywateli Ukrainy. Pod numerem: 12 210 20 02 pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego będą udzielać informacji Ukraińcom szukającym schronienia w naszym województwie.