Nieprawidłowe parkowanie, wandalizmy i przekraczanie prędkości przez kierowców. Między innymi prośby o takie interwencje najczęściej wpływają do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Tylko w 2021 roku było 3 tysiące zgłoszeń w Tarnowie poprzez tę aplikację. Jak mówi asp. sztab. Paweł Klimek, dotyczą różnych obszarów.
– Tam, gdzie są największe skupiska czy nasze sypialnie. Tutaj będzie mowa o osiedlu Zielonym, o ul. Westerplatte, ul. Marynarki Wojennej, ale też centrum miasta, rynek. Jeśli jednak chodzi o jakieś wyścigi samochodowe, to będą już obrzeża miasta, tam gdzie ci młodzi ludzie mogą tam te kilkaset metrów czy znaleźć kawałek troszkę szerszej drogi, w miarę równej i ewentualnie mało uczęszczanej, gdzie próbują swoich sił samochodami.
Policja podkreśla, że zgłaszając coś przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, nie możemy spodziewać się interwencji tu i teraz. Weryfikacja zgłoszenia i podjęcie działania trwa nawet do dwóch tygodni.
Jeśli chcemy zgłosić coś, co wymaga pilnej interwencji policji, trzeba zadzwonić na nr alarmowy 112 lub bezpośrednio na komisariat.
Paweł Klimek przyznaje, że bardzo rzadko zdarza się, by ktoś zgłaszał nieprawdziwe rzeczy.
– Cieszy, że nie mamy tutaj żadnych błędów czy pomyłek, a nawet żartów, jest to na poziomie około 0,5%, więc to naprawdę jest bardzo dobry wynik. Sprawdzalność tez jest na bardzo dobrym poziomie, bo około 60%, także uważam, że to narzędzie jak najbardziej jest dobre, przydatne i mieszkańcy powinni z niego korzystać.
Każde zgłoszenie jest anonimowe. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od ponad pięciu lat.
W aplikacji trzeba dokładnie wskazać miasto, ulicę i rodzaj zagrożenia, czyli np. nadmierna prędkość, niewłaściwe parkowanie, zakłócanie ciszy nocnej czy inne.