Mam łzy w oczach, kiedy widzę w telewizji to, co dzieje się na Ukrainie – mówi radiu RDN tarnowski przedsiębiorca. Zaprosił on uchodźców do swojego domu.
– Chcę pomóc, to znajomi jednego z członków mojej rodziny – mówi mieszkaniec Tarnowa.
– Z tego co dostałem sygnał, to mogą przyjechać trzy rodziny, tylko nie wiem jaka jest ich liczebność, bo nie wiadomo czy mężczyźni zostaną w kraju. Głównie to są starsze osoby, kobiety z dziećmi. Umówiliśmy się tak, że jeżeli będą dojeżdżać do Lwowa, to mają do mnie zadzwonić. Jeżeli będą mieli jakieś trudności z przekroczeniem granicy, to mój przyjaciel ze Lwowa im pomoże. Jeżeli jednak nie będą mieli problemów, to mają jechać do Przemyśla i stamtąd ich odbiorę.
Do Tarnowa przyjadą mieszkańcy Charkowa.
– Mieli wyjechać dzisiaj (25.02) z samego rana, bo wczoraj były bombardowania i uciekli z Charkowa na działkę, ale i tam nie da się żyć. Mieli się dzisiaj spakować i podałem im trasę jak mają jechać: w kierunku Lwowa i Medyki. Jak przyjadą, to znajdą się u mnie w domu, bo mam tyle miejsca, a także w mieszkaniu w Zakopanem. Moi przyjaciele też może pomogą, ewentualnie wynajmę dla nich mieszkanie – dodaje przedsiębiorca.
Pomagają więc indywidualne osoby, także samorządy przygotowują się do przyjęcia uchodźców. Diecezja tarnowska również deklaruje pomoc w przyjmowaniu uchodźców. W tym celu byłyby wykorzystane niektóre budynki diecezjalne i parafialne. Biskup Andrzej Jeż zwrócił się z prośbą do Diecezjan, aby ci, którzy mają taką możliwość i chcieliby przyjąć uchodźców, zgłosili gotowość w swoich parafiach. Diecezja liczy też na współpracę z władzami cywilnymi.
Dziś w południe ruszy infolinia w ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Będzie ona działać wspierająco względem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pod numerem: 12 210 20 02 pracownicy będą udzielać informacji Ukraińcom szukającym schronienia w województwie małopolskim. Infolinia będzie czynna 24 h na dobę.