Tarnowska Szkoła Wyższa pierwszą tarnowską niepubliczną uczelnią ze statusem akademii nauk stosowanych

273885982 1036816480516233 3637198233843663227 n

Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki, uczelnia otrzymała status akademii i teraz nosi nazwę Tarnowska Szkoła Wyższa Akademia Nauk Stosowanych.

Od blisko dwudziestu lat Tarnowska Szkoła Wyższa kształci m.in. psychologów, pedagogów, kosmetologów, terapeutów i nauczycieli przedszkoli.

Kanclerz uczelni, prof. nadzw. dr Bożena Szołtysek podkreśla, że przez ten czas uczelnia zdobyła mocną pozycję na rynku edukacyjnym.

Dodaje, że otrzymanie statusu akademii nauk stosowanych jest nie tylko kwestią podniesienia prestiżu, ale zwiększa realnie możliwości rozwoju.

– Taką korzyścią namacalną jest to, że akademie będą mogły kształcić nauczycieli, ponieważ te standardy kształcenia nauczycieli zostały ostatnio mocno podniesione. Intencja jest nadanie też większego prestiżu nauczycielom. Co do dalszego rozwoju naukowego, przypuszczam, że katedra pedagogiki, która istnieje w naszej uczelni, ulegnie wybitnemu rozwojowi.

Akademia nauk stosowanych to uczelnia zawodowa, kształcąca studentów na kierunkach, mających zastosowanie w praktyce.

Pierwszą publiczną szkołą wyższą w Tarnowie, która otrzymała status akademii nauk stosowanych jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Tytułu oficjalnie używać będzie od początku marca.

https://www.rdn.pl/news/1-marca-tarnowska-pwsz-zmieni-nazwe

Minister Edukacji i Nauki rozpatruje wniosek uczelni o nadanie jej statusu akademii w tym przypadku, jeśli funkcjonuje ona co najmniej 10 lat; liczba studentów kształcących się w uczelni wynosi co najmniej 250, z czego co najmniej 100 studentów kształci się na studiach stacjonarnych.

Dodatkowo, co najmniej 50% nauczycieli akademickich jest zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy, uczelnia prowadzi studia pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na co najmniej 5 kierunkach, a także prowadzi kształcenie na co najmniej jednym kierunku studiów przygotowujących do wykonywania zawodów m.in. lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, nauczyciela oraz żaden kierunek studiów prowadzonych przez uczelnię nie został oceniony negatywnie w wyniku przeprowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną oceny jakości kształcenia.

Exit mobile version