Zgasić silnik, wysiąść z samochodu czy może pozostać na miejscu? Weszła w życie nowa instrukcja dla kierowców na temat tego, jak powinno się zachować w trakcie kontroli policyjnej.
Jak mówił w programie 'Pomagamy i chronimy’ asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji, w momencie zatrzymania naszego pojazdu przez patrol policji powinniśmy trzymać ręce na kierownicy, a następnie słuchać poleceń funkcjonariusza.
– W momencie zatrzymania przez patrol policji mamy trzymać ręce na kierownicy i na wyraźne polecenie funkcjonariusza należy ewentualnie wyłączyć silnik, zapalić światła awaryjne i umożliwić kontrolującemu policjantowi dostęp do wszystkich elementów pojazdu, czyli komory silnika, by sprawdzić numer VIN, czy do bagażnika. Pasażerowie także nie mogą wychodzić na zewnątrz.
Podobne przepisy dotyczą także motocyklistów, którzy również powinni stosować się do poleceń stróżów prawa.
– Motocyklista, który jest zatrzymany przez patrol ma zostać 'okrakiem’ na motocyklu. Dodatkowo musi mieć ręce położone na kierownicy i nie wykonywać żadnych innych ruchów. To policjant, gdy do niego podejdzie, powie dokładnie co ma zrobić i jak się zachować – dodał oficer prasowy tarnowskiej policji.
Przypomnijmy, od początku roku wszedł w życie nowy, surowszy, taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości. Teraz najwyższy mandat mogą zapłacić ci, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 71 km/h. Grozi im nawet 2,5 tysiąca złotych grzywny.