Modlitwa, znicze pamięci, kwiaty i okolicznościowe przemówienia – z udziałem przedstawicieli władz miasta, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej i władz samorządowych oraz młodzieży szkolnej i mieszkańców Tarnowa odbyły się obchody 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Miały one miejsce przy Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie, gdzie znajdują się obeliski upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej z regionu tarnowskiego.
Uroczystości upamiętniające bohaterów AK odbywają się w cieniu zagrożenia zbrojnego Rosji na Ukrainę. Dla tych, których rodzice walczyli o Polskę, stało się to okazją do podzielenia się refleksjami na temat patriotyzmu.
Ryszard Fedor, którego oboje rodzice należeli do Armii Krajowej, podkreśla znaczenie jedności w obliczu zagrożenia i stawiania dobra ojczyzny ponad wszystko, jak robili to żołnierze AK.
– Jest takie zagrożenie, bo Rosja jest nieobliczalna. To jest prostu wielkie zagrożenie, które może uderzyć w Polskę. Apelowałbym, żeby się jednoczyć, bo w Polsce nie ma jedności. A dobro Ojczyzny jest największym nakazem. Tak jak oni to wtedy przysięgali, składając przysięgę Armii Krajowej.
Radna Anna Krakowska, córka żołnierza AK, podkreśla, że nie wolno być obojętnym wobec zła, jak nieobojętni byli ci, którzy walczyli o niepodległość Polski .
– Nie wolno być obojętnym. To jest największy dramat naszych czasów – reagowanie tylko na to, co tu i teraz i co dotyczy wąskiej grupy, jednostek. Apelowałabym też o to, o co nie trzeba było apelować do pokolenia naszych ojców – o ofiarność. Ta ofiarność nie musi wyrażać się w czynach militarnych. Musimy dać tamę złu!
Podczas uroczystości wręczono również medale za szczególne zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wręczył je prezes Okręgu Tarnów, Ryszard Żądło, a otrzymali je dyrektor Muzeum okręgowego w Tarnowie, Kazimierz Kurczab i dyrektor Zespołu Szkół Niepublicznych w Tarnowie, Anna Bieniasz. W skład ZSN wchodzi Branżowa Szkoła I Stopnia im. 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, której uczniowie kultywują pamięć o bohaterach.
Podczas obchodów otwarto również plenerową poświęconą Armii Krajowej, którą przygotował instytut Pamięci Narodowej. Można ją zwiedzać od dzisiaj na dziedzińcu przed Regionalnym Centrum o Pamięci.