Wystawa plenerowa, konkursy, sesja popularno-naukowa, koncert czy rekonstrukcja historyczna – to główne wydarzenia, które zostały zaplanowane w Dębicy w ramach obchodów roku Władysława Strumskiego.
Wiceburmistrz Dębicy Maciej Małozięć, mówi, że dzięki tym wydarzeniom mieszkańcy będą mogli bliżej zapoznać się z sylwetką Władysława Strumskiego.
– Ideą podjętej przez Radę Miejską uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Władysława Strumskiego jest, z jednej strony upamiętnienie tej postaci, a z drugiej pokazanie społeczeństwu, kim był Władysław Strumski, co mu zawdzięczamy i jak ta postać może inspirować dębiczan do podjęcia służby, bo Władysław Strumski był człowiekiem służby – służył Ojczyźnie, społeczeństwu, drugiemu człowiekowi.
Jednym z głównych momentów obchodów będą rekonstrukcje historyczne dwóch akcji dywersyjnych, które zostaną pokazane na dębickim rynku.
– Pierwsza rekonstrukcja będzie dotyczyć śmierci Romana Banka ps. Żbik. Z kolei druga będzie przedstawiać likwidację żandarma Bąka. W ramach akcji dywersyjnych będą nam towarzyszyć dioramy historyczne, pokaz sprzętu wojskowego, a całość uświetni koncert zespołu 'Contra Mondum’ Norberta 'Smoły’ Smolińskiego – opowiada dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Monika Rojek-Kałek.
Drugim istotnym elementem będzie konferencja popularno-naukowa, związana z życiem i działalnością Władysława Strumskiego w Armii Krajowej, jak i na niwie literackiej.
W ramach obchodów roku Władysława Strumskiego zostanie też zorganizowana wystawa pamiątek, wspomnień i materiałów pochodzących ze zbiorów rodzinnych.
– Chcemy pokazać maszyny do pisania, rękopisy dziadziusia, różne zdjęcia, jego opracowania. To są bardzo cenne dla nas pamiątki i chcemy, aby zobaczyli je mieszkańcy Dębicy – mówi wnuczka Małgorzata Rycak.
Wydarzenia odbędą się w ramach projektu 'Władysław Strumski, ps. Brutus – dywersant, który zamienił karabin na pióro!’. Przedsięwzięcia dofinansowane będą w ramach Programu Patriotyzm Jutra, z którego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała 45 tys. złotych.
Władysław Strumski urodził się 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i m.in. dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu 'Wolność i Niezawisłość’. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano jego imieniem.