Jak zatrzymać młodych w Tarnowie? Problemem są miejsca pracy [ROZMOWA]

20220208 204248

Bardzo ciężko Tarnowowi konkurować z większymi miastami – mówi Piotr Kopa, dziennikarz i rzecznik tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, który gościł w audycji 'Wieczór na luuuzie”.

Na antenie RDN zwrócił uwagę na liczne wyjazdy młodych ludzi z Tarnowa, którzy nawet po ukończeniu tarnowskiej uczelni wybierają ofertę Krakowa czy Warszawy.

Gorsza sytuacja jest z tymi ludźmi, którzy kończą studia u nas bądź w innych miastach. Jeśli oni wybiorą studia w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie czy Gdańsku to jest bardzo rzadko tutaj wracają. A niestety to jest ostatni moment żeby tego człowieka przyciągnąć. Skłonić go do miasta. Tylko wtedy muszą być atrakcyjne miejsca pracy. Atrakcyjne czyli dające bezpieczeństwo finansowe i opcję rozwoju – to muszą być ciekawe miejsca pracy. Bo gdy młody człowiek wyjedzie do innego miasta to jego wyrwać z innego miasta i zaprosić do Tarnowa to jest diabelnie ciężko.

Jak zaznacza Piotr Kopa, miasto musi poczynić wszelkie starania, by zatrzymać młodzież w Tarnowie. Co może w tym pomóc? Zdaniem rzecznika PWSZ, dużą pomocą może być dobra współpraca magistratu z tarnowską uczelnią.

Włodarze naszego miasta muszą jeszcze bardziej zakasać rękawy, by tych młodych ludzi tutaj zatrzymywać lub ściągać i współpracować jak najmocniej z moją uczelnią. Każdy raport, każde mądre opracowanie na temat czynników tzw. miastotwórczych podkreśla dwa aspekty – komunikacja i uczelnia, środowisko uczelniane. Komunikacyjnie mamy autostrady, coraz szybszą kolej. Jest nad czym myśleć, ponieważ ostatnie lata mnie osobiście optymizmem nie napawają.

Cała audycja z Piotrem Kopą – o problemach miasta Tarnowa, o złotych latach lokalnego sportu jak i o planach PWSZ usłyszycie poniżej.

https://www.rdn.pl/news/mlodzi-chca-miec-glos-w-tarnowie-mlodziezowa-rada-miasta-wznawia-dzialanie

Exit mobile version