Jaki formularz wybrać?
Pierwszą, podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego formularza. Mowa tutaj o deklaracji PIT-38, która służy do rozliczania się z osiągniętych dochodów z kapitałów pieniężnych. Deklarację tę wybierają zarówno osoby prywatne, które kupują i sprzedają kryptowaluty na własne potrzeby, jak i przedsiębiorcy. Obecnie nie ma bowiem możliwości prowadzenia handlu kryptowalutami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zatem nie można łączyć tych dochodów z dochodami własnymi i rozliczać ich na formularzu PIT-36, PIT36(L) bądź PIT-28. Pamiętajmy, że PIT Online w 2022 roku możemy złożyć także w kontekście rozliczania kryptowalut. Mamy na to czas do 2 maja 2022 roku.
Podatek od osiągniętego dochodu
Handel kryptowalutami rządzi się swoimi prawami w kontekście podatkowym. W tym przypadku w formularzu musimy ująć przychody, które osiągnęliśmy w danym roku podatkowym. Możemy od nich odjąć koszty, jakie ponieśliśmy na zakup kryptowalut. Co istotne, do kosztów nie możemy zaliczyć wydatków poniesionych na:
- zakup sprzętu (komputera),
- wykupienie dostępu do literatury fachowej,
- doradztwa inwestycyjnego.
Wręcz przeciwnie, bowiem w koszty zaliczamy tylko i wyłącznie wydatki, które zostały poniesione bezpośrednio na zakup kryptowaluty. Co ważne – ani przychodów, ani kosztów nie możemy łączyć z tymi, które uzyskaliśmy bądź ponieśliśmy z tytułu handlu innymi kapitałami pieniężnymi, na przykład akcjami.
Stawka podatku od kryptowalut
Dochód uzyskany z handlu kryptowalutami podlega opodatkowaniu stawką 19%. Podatnik, który w ciągu roku uzyskuje dochody, nie musi składać deklaracji ani opłacać zaliczek na podatek dochodowy. Może to zrobić po zakończeniu roku obrachunkowego, za pomocą formularza PIT-38. Pamiętajmy, że podatnik ma obowiązek uiścić należną urzędowi skarbowemu kwotę najpóźniej do terminu podatkowego, czyli dnia, w którym należy złożyć deklarację. W 2022 roku jest to 2 maja. Podatnik może wykonać jeden przelew, bez względu na to, czy podatek dotyczy jedynie handlu kryptowalutami, czy też innymi kapitałami pieniężnymi. Jeśli w danym roku podatkowym nie wykazano zysku, a stratę podatkową, to nie ma konieczności opłacania podatku.
Strata podatkowa – jak ją rozliczyć?
Wiadomo już, że podatnik, który w danym roku poniósł stratę, nie musi płacić podatku dochodowego. Ma on jednak prawo do przeniesienia zaległej kwoty (wysokości straty) na kolejny rok podatkowy. Owa strata stanowić będzie koszt uzyskania przychodu, a więc w tej rubryce należy ją umieścić. Podatnik ma prawo rozliczyć stratę w kolejnym roku podatkowym – w którym składa deklarację PIT-38. Co ważne, straty nie można dzielić, a więc należy rozliczyć ją jednorazowo. Nie ma też możliwości łączenia straty z handlu kryptowalutami z dochodami z innych źródeł, na przykład prowadzonej działalności gospodarczej czy umowy o pracę.