Gdzie chcą się uczyć absolwenci podstawówek? Znamy wyniki ankiet

uczen2

Licea przed technikami i języki obce przed innymi przedmiotami rozszerzonymi, a wśród zawodów najpopularniejszy technik informatyk – tak w skrócie prezentują się wyniki ankiet, które wypełniali uczniowie klas ósmych z Tarnowa i uczniowie mieszkający poza Tarnowem.

Jak mówi Bogumiła Porębska, wiceprezydent Tarnowa odpowiedzialna za edukację, wyniki ankiet nie są zaskakujące.

– W zasadzie nas nie zaskoczyła. Sporo uczniów jeszcze nie ma sprecyzowanych wyborów, ponieważ tylko jedną szkołę uczeń miał wskazać w ankiecie. W tym rankingu wyborów wygrywają licea ogólnokształcące, z tym, że dla uczniów spoza Tarnowa to nie jest taka duża przewaga nad technikami. Nie wiem, na ile to były samodzielne wybory, na ile podyktowane rozmowami z rówieśnikami czy z rodzicami. Rzadko który czternastolatek ma już w pełni ukształtowane podejście do swojego dalszego życia. Ale myślę, że te ankiety są bardzo miarodajne.

Uczniowie mieli odpowiedzieć na pytania dotyczące ich preferencji w wyborze szkoły średniej, zawodu/kierunku kształcenia i przedmiotu nauczanego w wersji rozszerzonej.

Większość uczniów tarnowskich, 59,9 %, deklarowało chęć dalszej nauki w liceum, w technikum 27,2 %. Wśród uczniów, którzy mieszkają poza miastem, było to odpowiednio 44 % i 39,3 %.

Spośród liceów największym powodzeniem w Tarnowie cieszy się IV LO, a w gminie I LO. Na liście najchętniej wybieranych przez młodych tarnowian techników przodują Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie. Podobnie jest w przypadku uczniów spoza Tarnowa.

Wśród kierunków technicznych niezmiennie przoduje technik informatyk, bez względu na miejsce zamieszkania ósmoklasisty.

Jeśli chodzi o przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym, uczniowie najczęściej deklarowali wybór języków obcych, na drugim miejscu plasuje się matematyka, z której wynik na maturze uwzględniany jest przy rekrutacji na wiele kierunków studiów.

W ankiecie wzięło udział 659 ósmoklasistów z Tarnowa i 570 młodych ludzi mieszkających poza Tarnowem.

Ankieta przeprowadzona została po raz pierwszy. Jak powiedziała Radiu RDN Bogumiła Porębska, wyniki rekrutacji do szkół średnich pokażą, na ile była miarodajna w ocenie preferencji badanych uczniów.

Exit mobile version