Serce domu, miejsce spotkań rodzinnych i towarzyskich, strefa rozwiązywania konfliktów i kuchennych eksperymentów. Kuchnia, to miejsce, w którym spędzamy sporą część naszego życia, warto zatem by była urządzona nie tylko gustownie, ale przede wszystkim funkcjonalnie. Jeśli chcecie by kuchenna krzątania była przyjemnością zainspirujcie się naszymi poradami, co zrobić by urządzić kuchnię funkcjonalnie.
Funkcjonalna kuchnia czyli jaka?
Nie ma chyba nic gorszego niż źle zaaranżowana kuchnia. Szczególnie dla kogoś, kto spędza w niej większość swojego życia. Zbyt duża odległość od strategicznych punktów, za mało blatu roboczego, zbyt mało miejsca do przechowywania czy w końcu źle doświetlona przestrzeń. Lista mankamentów może być naprawdę długa, co zrobić żeby ich uniknąć i urządzić funkcjonalną kuchnię?
Funkcjonalna kuchnia to taka, w której wszystko jest w odpowiednim miejscu, poruszanie się po niej jest łatwe i intuicyjne. Warto pomyśleć o aranżacji kuchni już na etapie budowy. To pozwoli uniknąć nam kosztownych, czasochłonnych i problematycznych przeróbek w przyszłości. W ergonomicznej kuchni sprawdza się zasada pięciu stref roboczych gotowania, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz zapasów. Poruszanie się pomiędzy nimi zgodnie z ruchem wskazówek zegara sprawi, że kuchenna krzątanina będzie przyjemna, wygodna i efektywna.
Drugą, znajdującą zastosowanie, koncepcją jest zasada trójkąta roboczego zakładająca, że odległości pomiędzy najważniejszymi miejscami w kuchni tj. piecem, lodówką i zlewozmywakiem nie są zbyt duże. Rozstaw między nimi powinien przypominać wspomniany trójkąt.
Gwóźdź programu – rozmieszczenie mebli
Planując rozmieszczenie kuchennej zabudowy kluczowa jest wielkość pomieszczenia. Mając na uwadze rozkład drzwi, okien oraz instalacji możemy zająć się rozkładem mebli. Wystrzegajmy się jednorzędowej zabudowy, która bardzo ogranicza możliwości, które daje nam kuchnia. Wybierajmy spośród kuchni przypominających kształtem literę U, L lub G, a także standardową dwurzędową zabudowę. Możemy pokusić się również o projekt kuchni z wyspą, co bez wątpienia wzbogaci nasze wnętrze. W funkcjonalnej kuchni zadbajmy o zaplanowanie wszystkiego począwszy od zabudowanych narożników poprzez zmyślnie ukryte kosze do przechowywania czy obrotowe półki, które pomieszczą nawet wielkogabarytowe, nieporęczne sprzęty.
Oprócz rozmieszczenia mebli na komfort korzystania wpływa także wysokość na jakiej znajdują się szafki czy blat kuchenny. Te powinniśmy dostosować do potrzeb i średniego wzrostu osób korzystających z kuchni. Standardowo blat roboczy montowany jest na wysokości 85 cm, ale w szczególnych przypadkach kierujmy się zasadą, by blat znajdował się 10-15 cm poniżej łokcia dorosłego, stojącego użytkownika. Jeśli idzie o długość blatu, nie ma limitu. Im więcej miejsca do pracy tym lepiej.
Kluczowa jest również wysokość na jakiej umieszczone zostały kuchenne szafki. Optymalna wysokość wynosi pomiędzy 85 a 90 cm. W tym przypadku wzrost domowników jest równie istotny. Osoby znacznie odbiegające od przyjętej średniej powinny rozważyć zrobienie zabudowy kuchennej na zamówienie. Personalizacja mebli sprawi, że unikniemy denerwującego schylania czy stawania na palcach.
Odpowiednia podłoga w funkcjonalnej kuchni
Na koniec wisienka na torcie czyli funkcjonalna podłoga, która jednocześnie cieszy oko swoim pięknym wzorem. Dobrze dobrane płytki wpływają na wygodę i łatwość użytkowania. Faktura, barwa czy materiał odgrywają niebagatelną rolę w przypadku tak wymagającej przestrzeni jak kuchnia. Warto więc by płytki do kuchni zostały odpowiednio wybrane.