Odsłonięcie murali wynalazcy w Krośnie i Tarnowie, konkursy techniczne dla dzieci i młodzieży, czy koncert Braci Pectus – to tylko część z zaplanowanych atrakcji z okazji Roku Jana Szczepanika w Tarnowie.
W Muzeum Okręgowym w Tarnowie miało miejsce wydarzenie inaugurujące obchody roku nazwanego imieniem wybitnego tarnowskiego wynalazcy.
Jak mówi radiu RDN prezes fundacji im. Jana Szczepanika, Mieczysław Czosnyka, to będzie ważny rok dla Tarnowa, Krosna i wszystkich mieszkańców.
– Ma być to rok po pierwsze jubileuszu przypominającego tę postać, ale po drugie chcemy z tego Szczepanika więcej czerpać. Żeby on był inspiracją do pewnych działań różnych młodych ludzi, ale też studentów, uczniów szkół im. Jana Szczepanika w Tarnowie, Krośnie czy w Łodzi, które by miały pewną inspirację w tym chłopcu z galicyjskiej wsi – bardzo biednym, ale o genialnym umyśle.
Jak mówi zastępca prezydenta Agnieszka Kawa, postać tarnowskiego wynalazcy zasługuje na to, by w okrągłą rocznicę jego urodzin celebrować ją w wyjątkowy sposób.
– 150 lat minęło od daty jego urodzenia, a on wciąż jednoczy ludzi. Jego nazwisko, osoba, wynalazki powodują, że tutaj się zbieramy i rozmawiamy o tym. Chcemy, żeby ta postać była jak najbardziej znana. Absolutnie na to zasługuje. Jest osobą, która zaznaczyła się w historii tego miasta. Jego wynalazki mają znaczenie dla ludzi. W historii są bardzo doceniane, tylko czasami nie wiemy, kto jest ich inicjatorem.
W uroczystości w Muzeum Okręgowym, oprócz tarnowskiego komitetu i władz miasta na czele z prezydentem Romanem Ciepielą, w formie online udział wzięli przedstawiciele władz Krosna. Szczepanik swoją młodość spędził w tym mieście. Krosno, podobnie jak Tarnów, uroczyście będzie obchodzić tegoroczną rocznicę.
W tarnowskim muzeum została zaprezentowana również 'Apoteoza’ -unikalne dzieło tkackie, które ofiarowała małżonka Jana Szczepanika po jego śmierci.