Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – co warto o nim wiedzieć?

rdn.pl finansowyopiekun.pl Kredyt na mieszkanie bez wkladu wlasnego co warto o nim wiedziec

Pomimo wysokich cen mieszkań nie ustaje zainteresowanie ich zakupem. Od stycznia tego roku w życie wszedł tak zwany Polski Ład w zapisach którego możemy znaleźć także kwestie regulujące rynek nieruchomości. Szczególnie atrakcyjnym zapisem w nowej ustawie jest kredyt, który można uzyskać bez wkładu własnego, a uzyskane środki można przeznaczyć na zakup nowego mieszkania. Co warto wiedzieć na ten temat? Wyjaśniamy.

Do kogo skierowany jest program mieszkania bez wkładu własnego?

Program MBWW, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego ma wystartować 26 maja 2022 roku. Szczegółowe zapisy związane z warunkami jakie należy spełnić można znaleźć w dokumentacji Polskiego Ładu. Główne założenie ustawodawcy jest związane z udostępnieniem możliwości zdobycia upragnionego lokum dla rodzin mniej zamożnych. Dotyczy to więc rodzin, które posiadają zdolność kredytową, ale nie dysponują gotówką na tak zwany wkład własny. Warto także zauważyć, że nie jest to typowy program socjalny. Adresatem są osoby, które posiadają dobre i stabilne dochody umożliwiające spłatę niekiedy dość wysokich rat za mieszkanie lub dom.

Program tym samym pozwoli uzyskać dopłaty do kredytów mieszkaniowych, a suma będzie zależeć w głównej mierze od liczby potomstwa. Osoby bezdzietne lub posiadające jedno dziecko, które nie posiadają żadnej nieruchomości na własność mogą ubiegać się o wsparcie. W nieco lepszej sytuacji są osoby posiadające co najmniej dwójkę potomstwa. W takim przypadku mogą oni uzyskać wsparcie programowe nawet jeśli posiadają jedną nieruchomość. Im więcej dzieci tym warunki dołączenia do MBWW są korzystniejsze. Pomimo tego, że program wyraźnie skierowany jest głównie do osób młodych, które marzą o własnym mieszkaniu to jednak ustawodawca ostatecznie nie podjął decyzji o tym, aby wprowadzić ograniczenie ze względu na wiek. Więcej na ten temat programu można przeczytać także na stronie Finansowy Opiekun.

Jakie mieszkanie można nabyć w ramach programu?

Nie każdą nieruchomość będzie można sfinansować z programu. Ustawodawca wyraźnie zaznaczył określone warunki dotyczące limitu dofinansowania. Wynosi ona 100 tysięcy złotych i musi zmieścić się ona między 10 i 20 proc. wartości całego mieszkania lub domu. Drugim ograniczeniem jest także maksymalna cena za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do stymulowania wzrostu cen na rynku nieruchomości. W przypadku dynamicznie rosnących cen mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego będzie to wiązać się z dość ograniczoną ofertą na jaką mogą liczyć beneficjenci programu.

Exit mobile version