Cmentarz Żydowski, tablica na ścianie kamienicy na rogu ulic Piekarskiej i Żydowskiej oraz las Buczyna w Zbylitowskiej Górze – w tych miejscach członkowie i sympatycy tarnowskiego Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej uczczą pamięć ofiar Holokaustu.
Jak mówi prezes Komitetu Adam Bartosz, Niemcy od początku wojny przystąpili do eksterminacji tarnowskich Żydów w sposób planowy i zorganizowany.
– W tym roku przypada 80. rocznica akcji 'Reinhardt’, czyli akcji rozpoczynającej wymordowanie Żydów w Europie Wschodniej. Tarnowscy Żydzi w większości zostali zamordowani w Bełżcu. Wielu Żydów było mordowanych w domach, na ulicach, czy tez byli wywożenia na Cmentarz Żydowski. Żydów gromadzono na tzw. Placu Magdeburskim. Tam odbywała się selekcja.
Terminem Holokaust określa się zagładę narodu żydowskiego dokonaną przez Niemców podczas II wojny światowej.
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie rozpocznie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu o godz. 13 od złożenia kwiatów i zapalenia świateł pamięci przed tablicą przy ul Żydowskiej. Potem uczestnicy przejdą na Cmentarz Żydowski, by następnie udać się do Zbylitowskiej Góry, gdzie w lesie Buczyna także uczczą pamięć pomordowanych tam Żydów.