Po 40. urodzinach czas się przebadać, od stóp do głowy. Co zaczyna wtedy szwankować?

271807044 356937809202631 5056387728340829766 n

Lekarze stawiają sprawę jasno: każdy na swoje 40. urodziny powinien zafundować sobie zdrowotny bilans!

Lekarz Mariusz Skopek z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, który był gościem programu Bez Skierowania powiedział, że po ukończeniu 40 lat zaczyna słabnąć nasz metabolizm i zwiększa się ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób. Dlatego osiągając ten wiek warto bliżej przyjrzeć się swojemu zdrowiu i zacząć się regularnie badać.

Przyznał, że w swojej praktyce często spotyka pacjentów, którzy nie badali się nawet ponad 20 lat.

Tymczasem po 40. roku życia nasz organizm zaczyna szwankować.

– Prawdę mówiąc to wszystko może się zepsuć. Jest to taki moment w życiu każdego człowieka – kobiety, mężczyzny, w którym dochodzi do takich już widocznych efektów takiego fizjologicznego zużywania się organizmu. Zaczynają szwankować mechanizmy kontrolne, które do tej pory sprawnie radziły sobie ze śledzeniem tego co jest złe w organizmie i nie dopuszczały do pogłębiania się tych patologii. Często pacjenci długo zwlekają z rozpoczęciem jakichkolwiek badań, starając się przetrwać to, na zasadzie, że samo przyszło samo przejdzie, doprowadzają się do stanów kiedy już pomoc jest albo niemożliwa albo bardzo utrudniona.

Mariusz Skopek przestrzegał, że niektóre choroby rozwijają się podstępnie, nie dając żadnych objawów.

Po 40. roku życia często uaktywniają się takie choroby jak chociażby cukrzyca czy nadciśnienie, które nieleczone mogą mieć tragiczne skutki.

Tymczasem proste badania mogą w wielu przypadkach uratować nam życie. Krew jest odzwierciedleniem tego co dzieje się w naszym organizmie.

– Morfologia – poziom kreatyniny, który będzie nam mówił o czynności naszych nerek, próby wątrobowe, czyli poziom enzymów wątrobowych, których zwiększona aktywność może świadczyć o tym, że mamy chorą wątrobę, stężenie glukozy we krwi, pomiar cholesterolu wraz z jego frakcjami mówiący o tym czy zagraża nam miażdżyca, czy zagrażają nam udary i zawały serca. Badania ogólne moczu, również świadczące o czynności nerek, poziom kwasu moczowego i badanie na krew utajoną w kale.

W ramach rządowego programu Profilaktyka 40 Plus każda osoba, która ukończyła 40. rok życia może skorzystać z pakietu bezpłatnych badań, dobranego indywidualnie w zależności od czynników ryzyka.

W Zespole Przychodni Specjalistycznych z takiej możliwości skorzystało już około 300 osób.

Żeby się bezpłatnie przebadać w ramach programu 'Profilaktyka 40 plus”, wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, wypełnić specjalną ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania (może to potrwać do 48 h). Po wystawieniu elektronicznego skierowania wystarczy zgłosić się do punktu, w którym realizowany jest rządowy program.

Powtórki programu Bez Skierowania z udziałem lekarza Mariusza Skopka będzie można posłuchać w czwartek o godz. 22.

https://www.rdn.pl/audycje/bez-skierowania

Exit mobile version