Policja radzi, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii [ZDJĘCIA]

na pierwszym planie policjant prewencji odwrocony tylem w tle narciarze zjezdzajacy ze stoku

fot. archiwum RDN

Zimowe ferie to czas wypoczynku dla dzieci, młodzieży i ich rodzin. Aby upłynęły szczęśliwie, a przede wszystkim bezpiecznie, należy zachować zdrowy rozsądek i mieć świadomość czyhających zagrożeń.

Sądeccy policjanci przygotowali garść porad, dzięki którym można uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas zimowego wypoczynku.

 ZABEZPIECZ MIESZKANIE PRZED ZŁODZIEJEM

Opuszczone na okres ferii domy czy mieszkania, to dla złodzieja okazja do kradzieży. Zadbajmy zatem o nasze mienie odpowiednio zabezpieczając zarówno mieszkanie oraz znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, jak i zachowując ostrożność w informowaniu na portalach społecznościowych swoim wyjeździe. Należy pamiętać, że nie ma idealnego zabezpieczenia, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania:

WYBIERAJĄC SIĘ W DŁUŻSZĄ TRASĘ

Planując wyjazd w długą trasę koniecznie należy dobrze się do niego przygotować. Dla swojego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego jedźmy rozważnie i ostrożnie. Pamiętajmy o zapięciu pasów i przewożeniu dzieci w fotelikach.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie należy zostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefony komórkowe, laptopy czy torebki. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je schować, np. do bagażnika. Często zdarza się, że skradziony przedmiot ma o wiele mniejszą wartość w porównaniu do ceny nowej szyby, którą będzie trzeba wstawić.

BĄDŹ BEZPIECZNY NA STOKU

Aby urlop w górach upłynął spokojnie i pozostały po nim tylko miłe wspomnienia, policjanci apelują do narciarzy i snowboradzistów o właściwe zachowanie na stoku:

W razie przypadków rażącego naruszenia prawa czy wystąpienia wypadku na stoku, należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub kontaktować się z ratownikami GOPR pod nr tel. 985 / 601 100 300 (numer ratunkowy w górach). W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pomocna może okazać się również aplikacja Ratunek, którą należy zainstalować w telefonie. Ratunek połączy Cię z ratownikami górskimi i wyśle im Twoją lokalizację (więcej informacji na www.ratunek.eu).

Co warto wiedzieć: Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) oraz przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich

Zachęcamy również do obejrzenia fragmentu filmu zrealizowanego w ramach projektu „Bezpiecznie zimą – jestem tu dla Ciebie” i przypomnienia sobie podstawowych zasad bezpiecznego korzystania ze stoku. W produkcji wziął udział sierż. sztab. Oliwier Martyna, funkcjonariusz Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju, który od kilku lat w sezonie zimowym zamienia policyjny mundur na strój narciarski i patroluje stoki w naszym regionie, dbając o bezpieczeństwo miłośników szusowania.

https://nowy-sacz.policja.gov.pl/kn/prewencja/jak-unikac-zagrozen-por/18326,Krynicki-policjant-przypomina-zasady-bezpieczenstwa-na-stoku-film.html

 WYSYŁAJĄC DZIECKO NA FERIE

 Okres ferii wiąże się ze zwiększoną liczbą zbiorowych wyjazdów dzieci i młodzieży na obozy i inne formy wypoczynku. Co zatem zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka?

FERIE W DOMU

 Gdy dziecko spędza ferie w domu zapewnij mu miejsce do zabawy i:

Exit mobile version