Do końca czerwca wszyscy właściciele domów i budynków mieszkalnych, posiadających źródło ciepła i spalania paliw muszą zgłosić swoje piece do urzędu. Za niewypełnienie tego obowiązku grozi wysoka grzywna.
Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa Marek Kaczanowski mówi, że jak do tej pory zainteresowanie było niewielkie.
– W tej chwili do naszej ewidencji wpłynęło nieco ponad 1 000 deklaracji. Są to zarówno deklaracje od osób fizycznych, jak i od przedsiębiorców, którzy mają małe budynki. Łącznie szacujemy, że tych zgłoszeń powinno być około 14-15 tysięcy w samym Tarnowie. Jak można zauważyć, na razie jest to niewiele, ale w ostatnich dniach zauważamy znaczne przyspieszenie. Teraz dziennie wpływa po kilkadziesiąt deklaracji.
Jak mówi dyrektor WOŚ, samo wypełnienie druku jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu.
– Poza danymi adresowymi, lokalizacją budynku i jego rodzajem, należy podać, czym jest on ogrzewany, a więc czy jest to miejska sieć ciepłownicza, czy np. jest to kocioł na paliwo stałe, czy piec gazowy, olejowy, czy posiadamy trzon kuchenny itd. Należy w odpowiedniej kratce zaznaczyć 'iksem’ to źródło, które jest użytkowane w danym mieszkaniu, budynku, a także wpisać liczbę zainstalowanych źródeł.
Zebrane informacje trafią Centralnego Rejestru Pieców i mają posłużyć urzędnikom do określenia, czym Polacy ogrzewają domy.
– Ewidencja głównie jest robiona po to, by było rozeznanie, jakie Polacy stosują metody ogrzewania i w jakiej ilości po to, by pomóc mieszkańcom przygotować się do zmiany ogrzewania na najbardziej ekologiczne, a także komfortowe. Wiadomo, że z wiekiem mieszkańcy, którzy palą w piecach węglem mają coraz więcej kłopotów, by się tym zajmować. Ogrzewanie zbiorcze, gazowe, olejowe, czy ciepło miejskie jest o wiele bardziej komfortowe, a także bezpieczne, bo nie ma tam żadnej emisji, która np. mogłaby spowodować zatrucie tlenkiem węgla – mówi Marek Kaczanowski.
Spis źródeł ciepła rozpoczął się w lipcu 2021 roku i potrwa do końca czerwca tego roku. Dla nowopowstałych budynków termin jest jednak zdecydowanie krótszy, ponieważ wynosi dwa tygodnie od uruchomienia grzania. Udział w nim jest obowiązkowy.
Jeżeli ktoś nie zgłosi deklaracji może spodziewać się grzywny w wysokości 5 tys. złotych.
Deklarację można wypełnić online na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub złożyć w Urzędzie Miasta Tarnowa na ul. Nowej 4.