Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. św. Jana Pawła II w Wojniczu rozpoczął starania, by klasa o profilu wojskowym została objęta opieką Ministerstwa Obrony Narodowej.
Jak mówi dyrektor szkoły Agnieszka Kapek, pod skrzydłami MON szkoła będzie mogła przygotować bardziej atrakcyjną ofertę dla uczniów.
– Chcemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić kształcenie wojskowe w naszej szkole, a uczniom dać możliwość ze skorzystania z przywilejów tego programu. Będą to dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych, ułatwienia podczas aplikowania w szeregi armii i możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej. W samym projekcie została także przewidziana możliwość dofinansowania wyposażenia dla uczniów w formie np. zestawu umundurowania oraz dla szkoły zestaw sprzętu do szkolenia oddziałów przygotowania wojskowego. Mogą to być hełmy, busole, kompasy, kamizelki taktyczne – coś co przysłuży się uczniom.
Dodatkowym atutem ma być także obóz wojskowy, na który uczniowie będą mogli pojechać na zakończenie edukacji w szkole.
– Jest to przewidziane w samym programie. Na zakończenie nauki zaplanowano 60 godzin obozu dla uczniów. Z pewnością będzie to coś, co zapadnie w pamięć młodzieży, a przy okazji dodatkowo doświadczy i przygotuje do pracy w wojsku – dodaje Agnieszka Kapek.
Szkoła w Wojniczu, przy edukacji uczniów w klasach wojskowych, od lat współpracuje z 6. batalionem dowodzenia w Krakowie.
– Na bazie porozumienia z 6. batalionem dowodzenia w Krakowie, młodzież przez 3 godziny w tygodniu spotyka się z żołnierzem, który przeprowadza z nimi zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Uczniowie czasem także wyjeżdżają do batalionu na zajęcia. Piątki są dniem mundurowym, wtedy są prowadzone zajęcia z przysposobienia wojskowego. Młodzież wtedy także np. wyjeżdża na strzelnicę. Oprócz tego mają przewidziany obóz wojskowy – przedstawia Agnieszka Kapek.
Dyrektor szkoły mówi, że jeżeli uda się uzyskać wsparcie MON, to klasa ruszyłaby w roku szkolnym 2022/2023.
Wnioski o objęcie patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej szkoły można składać do końca marca. Szkoły, które chciałyby podjąć współpracę z ministerstwem muszą zgłosić się do organu prowadzącego szkołę, czyli miasta bądź powiatu.
By przystąpić do projektu trzeba spełnić kilka kryteriów, m.in. współpracować z jednostką wojskową, czy w naborze do klasy musi być minimum 22 uczniów.