Od nowego roku znacznie poszły w górę rachunki za gaz. Jest to duży problem dla tych, którzy tego surowca używają do ogrzewania pomieszczeń. O ile odbiorcy indywidualni mogą liczyć na rządowe rekompensaty, tak podmioty publiczne takie jak szpitale już niekoniecznie.
Tarnowski szpital im. św. Łukasza alarmuje o gigantycznych podwyżkach gazu od nowego roku. Przewiduje, że zamiast trzech milionów za gaz zapłaci osiem.
– Po tym jak dostaliśmy propozycję umów na rok 2022 już wiemy, że rachunek za gaz wyniesie 8 milionów złotych. W 2021 roku były to 3 miliony złotych, także jak łatwo obliczyć, jest to podwyżka prawie trzykrotna – wylicza rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Tarnowie.
Jak dodaje Damian Mika, dyrekcja zwróciła się w tej sprawie do wojewody i liczy na jego wsparcie w rozmowach z rządem.
– Pan wojewoda zbiera dane z instytucji publicznych, o tym jakie propozycje podwyżek dostały te instytucje i spodziewamy się jego interwencji lub apelu do rządu, aby albo zrekompensować te podwyżki, albo wprowadzić rozwiązania ustawowe.
Tymczasem poseł Prawa i Sprawiedliwości Józefa Szczurek-Żelazko w programie Słowo za Słowo podkreślała, że szpitale co roku otrzymują coraz większe kwoty w ramach kontraktów na świadczenia szpitalne. Ponadto była wiceminister w resorcie zdrowia na antenie RDN zachęcała do inwestycji w odnawialne źródła energii.
– Wiem, że rozmowy z województwem małopolskim cały czas trwają. Z drugiej strony, z roku na rok wzrastają kontrakty na świadczenia szpitalne i biorąc pod uwagę środki, które dodatkowo trafiły w 2021 roku i te, które będą teraz trafiać, prawdopodobnie spowodują, że będzie możliwe pokrycie kosztów za gaz. Pragnę jednak podkreślić, że tego typu instytucje powinny zastanowić się nad zmianą sposobu dostarczania ciepła i przejść na tzw. zieloną energię, czyli energię odnawialną. Wiemy, że wiele szpitali zmieniło systemy grzewcze, co spowodowało, że znacznie im spadły rachunki.
W panele fotowoltaiczne zainwestował m.in. szpital w Mielcu. Dyrektor Jarosław Kolendo liczy na spore oszczędności.
– Od listopada posiadamy instalację fotowoltaiczną. Szacunkowe oszczędności, jakie możemy uzyskać w skali roku to około 160 megawatogodzin, czyli ponad 100 tysięcy złotych.
Jak dodaje Jarosław Kolendo, podwyżki za gaz, przynajmniej na razie, nie dotkną szpitala w Mielcu. Ma to związek z tym, że szpital ma podpisaną umowę z dostawcą na dwa lata.
– Szpital Specjalistyczny w Mielcu obecnie dokonuje zakupu gazu w ramach umowy zawartej w 2020 roku. Ta umowa obowiązuje do końca 2022 roku, co daje nam gwarancję utrzymania ceny. Umowa na energię elektryczną również została zawarta na dwa lata. Na ten moment nie mamy informacji o zmianie tych umów, więc sądzimy, że zostaną one utrzymane.
Tymczasem o ewentualnych podwyżkach nic na razie nie wiadomo w Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Dyrektor Marcin Kuta w rozmowie z radiem RDN podkreśla, że jeszcze nie otrzymał żadnych faktur i prognoz.