Marzena Bac: – W rewitalizacji miasta najważniejsze są aspekty społeczne

281356590 532005811658707 6213418348067185223 n

Ożywienie lokalnych społeczności, zażegnanie sytuacji kryzysowych, wsparcie dla oddolnych inicjatyw – takie są najważniejsze cele Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Tarnowa.

Jak podkreśla koordynatorka procesu rewitalizacji z Urzędu Miasta Tarnowa Marzena Bac, to nie odnowienie fasad kamienic czy remonty nawierzchni ulic są w procesie rewitalizacji najważniejsze, ale kwestie społeczne.

– W rewitalizacji te problemy, aspekty społeczne są najważniejsze. To jest ten pierwszy obszar, od którego zaczynamy i tak naprawdę sukces na tym polu mógłby zagwarantować sukces całej rewitalizacji. Bo rozwój społeczny, to, że mieszkańcowi na danym obszarze żyje się dobrze, pociąga kolejne zmiany. Będzie nas to zachęcało do tego, żebyśmy zmieniali infrastrukturę, dbali o środowisko naturalne, do kształtowania przestrzeni funkcjonalnej.

Marzena Bac wyjaśnia, że rewitalizacja jest planem działania, mającym na celu wyeliminowanie negatywnych zjawisk społecznych, co pociąga za sobą poprawę jakości życia mieszkańców.

– Najprościej ujmując, rewitalizacja to jest zespół działań, których celem jest wyprowadzenie danego obszaru z sytuacji kryzysowej. Sytuacja kryzysowa oznacza, że na danym obszarze nastąpiła koncentracja zjawisk niepożądanych dla nas. Są to przede wszystkim wszystkie problemy społeczne, ekonomiczne, gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, środowiskowe i techniczne. Działania rewitalizacyjne powinny rozwiązywać problemy i wokół tych zagadnień właśnie rewitalizacja się skupia.

Na stronie miasta dostępna jest ankieta, w której mieszkańcy mogą wskazać problemy i potrzeby występujące na wyznaczonym obszarze miasta, objętym programem rewitalizacji. Mapka pokazująca te tereny jest także umieszczona na stronie miasta.

Ankietę mogą wypełnić wszyscy tarnowianie, zarówno ci, którzy mieszkają na objętych programem rewitalizacji terenach, jak i ci spoza nich. Będzie ona aktywna do 25 maja.

Exit mobile version